Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Ogrodowe place zabaw z drewna

Ogrodowe place zabaw z drewna

Ogród jest nie tylko miejscem rekreacji i odpoczynku, jest także miejscem naszych pociech. Odpowiednia aranżacja przydomowego placu zabaw jest niezbędna, aby dziecko mogło efektywnie i bezpiecznie spędzać wolny czas na świeżym powietrzu.

Na rynku pojawiają się coraz to bardziej innowacyjne materiały wykorzystywane do produkcji zabawek i sprzętów ogrodowych, w tym tekście natomiast skupimy się na naturalnym i sprawdzonym materiale jakim jest drewno.

Na początek piaskownica

Piaskownica jest niezbędnym elementem każdego placu zabaw, dlatego jej zakup powinien być przemyślany. Drewniane piaskownice z racji stałego kontaktu z wilgotnym podłożem powinny być dobrze zabezpieczone przed korozją biologiczną, powierzchniowa impregnacja bejcą lub lakierem może być niewystarczająca, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybór produktów wykonanych z drewna poddanego impregnacji ciśnieniowej.

Gnijące licie i dzikie zwierzęta mogą zanieczyszczać piasek, narażając tym samym bawiące się dzieci na kontakt z często niebezpiecznymi drobnoustrojami, warto zatem pomyśleć o zabezpieczeniu zawartości piaskownicy. Można w tym celu przykrywać miejsce zabaw na noc plandeką lub płytą z tworzywa sztucznego, albo wybrać piaskownice z zamontowaną na stałe dwuskrzydłową pokrywą, która dodatkowo po rozłożeniu tworzy ławki z oparciem.

 Piaskownica jest niezbędnym elementem każdego placu zabaw

Domek z drewna

Przy wyborze drewnianych domków dla dzieci warto zwrócić uwagę nie tylko na stronę wizualną. Kluczowym aspektem powinien być profesjonalizm i jakość wykonania, gdyż decyduje to decyduje o bezpieczeństwie użytkowania. Ściany i wszystkie elementy konstrukcyjne powinny być idealnie wyszlifowane i pozbawione jakichkolwiek ostrych elementów. Jeśli kupujemy domek zaimpregnowany chemicznie, dopytajmy sprzedawcy, czy środek użyty do impregnacji posiada odpowiednie atesty, by upewnić się, że nie będzie stanowił zagrożenia dla zdrowia dziecka.

Rozwiązaniem szczególnie lubianym przez dzieci jest montowanie domków na podwyższeniu, do którego można się dostać po drabinie lub po schodkach. Tego typu konstrukcja, choć atrakcyjna, wymaga poświęcenia szczególnej uwagi elementom nośnym. Minimalna grubość bali wspierających, która zapewni odpowiednią stabilność konstrukcji to 7x7 cm. Warto także zwrócić uwagę na grubość desek podłogowych, które nie powinny być cieńsze niż 1,4 cm.

 Rozwiązaniem szczególnie lubianym przez dzieci jest montowanie domków na podwyższeniu

Huśtawka

Huśtawka to nie tylko niezbywalny element każdego placu zabaw, ale odpowiednio dobrana, będzie także ciekawym  estetycznie elementem architektury ogrodowej. Przy jej zakupie, podobnie jak w przypadku innych konstrukcji eksploatowanych przez dzieci, powinniśmy na pierwszym miejscu stawiać bezpieczeństwo użytkowania.

Należy zwrócić uwagę przede wszystkim, aby średnica bali nośnych nie była mniejsza niż 8 cm, a belki poprzecznej -  na której zawieszone jest krzesełko – nie mniejsza niż 10 cm. Oczywiście drewno powinno być idealnie wyszlifowane, powierzchnia nie może zawierać drzazg ani zadziorów.

Kluczową kwestią jest także odpowiednie zamocowanie huśtawki w gruncie. Najlepszą stabilność zapewnia mocowanie za pomocą kotew do betonu z prętem zbrojeniowym, jeśli nie ma takiej możliwości można użyć kotew wbijanych o zagłębieniu co najmniej 60 cm.

Kluczową kwestią jest odpowiednie zamocowanie huśtawki w gruncie

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu