Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Altany ogrodowe – centrum przyjemności w Twoim ogrodzie

Altany ogrodowe – centrum przyjemności w Twoim ogrodzie

Od początku wiosny aż do późnej jesieni życie domowników bardzo często przenosi się do ogrodu. Wśród zieleni znajdujemy czas na relaks z książką, zasiadamy do wspólnych posiłków, zapraszamy znajomych, by wspólnie pobiesiadować przy grillu. Jak zagospodarować miejsce w ogrodzie, aby oprócz atrakcyjnej wizualnie, zielonej strefy, stworzyć również komfortową i praktyczną przestrzeń do codziennego wypoczynku?

 Altany ogrodowe i drewniane pawilony tworzą fantastyczną strefę do spotkań i błogiego odpoczynku. W powszechnym użyciu oba pojęcia bywają stosowane wymiennie, w rzeczywistości można między nimi znaleźć pewne różnice. Przyjęło się, że drewniane pawilony ogrodowe to lżejsze i mniej zabudowane konstrukcje: posiadają stelaż, sklepienie, jednak bardzo często pozbawione są podłoża. Drewniane pawilony ogrodowe doskonale sprawdzą się więc w upalne dni, zapewniając cień i chroniąc przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Altany ogrodowe to z kolei solidne zabezpieczenie na chłodniejsze dni, przed silniejszym wiatrem lub deszczem.

 Zarówno altany ogrodowe, jak i drewniane pawilony powinny zostać umieszczone w reprezentatywnej części ogrodu. Będą to miejsca codziennego użytku i wizytówka ogrodu podczas spotkań ze znajomymi. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na ich aranżację, zarówno z zewnątrz, jak i od środka.

Propozycje aranżacji ogrodowych altanek

Altany drewniane i pawilony ogrodowe

 Strefa relaksu powinna doskonale komponować się z innymi przestrzeniami wydzielonymi w ogrodzie, tworząc funkcjonalną i spójną kompozycję. Zastanawiając się nad wyborem koloru ścian lub zadaszenia altanki ogrodowej, warto dopasować go do kolorystyki domu i elewacji. W ogródkach działkowych najczęściej spotyka się murowane altany ogrodowe. Nowocześniejszą formą altanki ogrodowej, będącą doskonałym rozwiązaniem do przydomowego ogrodu są altany drewniane – wykonane wyłącznie z naturalnych materiałów doskonale współgrają z ogrodową roślinnością, kreując fantastyczną przestrzeń do wypoczynku. Drewniane altany dostępne są w wielu wariantach wykończenia, dzięki czemu projekt możemy zindywidualizować pod kątem własnego ogrodu. Montaż takiej altany nie wymaga specjalistycznego przygotowania i można go przeprowadzić samodzielnie. W razie potrzeby drewniane altany łatwo rozebrać, jeśli jednak chcemy, by służyły nam przez wiele lat, warto wybrać te wykonane z trwałego drewna sosnowego, a następnie regularnie je impregnować.

Jak zaaranżować altanę w ogrodzie?

 Podobnie jak w przypadku jadalni czy salonu tworzących poszczególne pomieszczenia w domu, altankę ogrodową możemy potraktować jako wnętrze ogrodu, które, aby było atrakcyjne, należy w odpowiedni sposób zaaranżować.

Altanka ogrodowa w stylu rajskiej plaży

 Ogrodowy wypoczynek jak w najlepszym wakacyjnym kurorcie? Zamiast tradycyjnych mebli ogrodowych wewnątrz altanki ogrodowej możemy wykorzystać lekkie leżaki lub drewniane meble z ozdobnymi poduszkami. Otwartą konstrukcję altany lub drewnianego pawilonu ogrodowego można ozdobić zwiewnymi tkaninami. Warto pomyśleć również o odpowiednim oświetleniu: kolorowych lampkach okalających altanę lub świecach, które wieczorem stworzą niepowtarzalną atmosferę. Jeśli planujemy wypoczynek razem z dziećmi, w pobliżu tak urządzonej altany można ustawić także ogrodowy basen.

Pawilony ogrodowe z drewna - najlepszy wybór

 Zielona strefa relaksu

Altany ogrodowe czy drewniane pawilony zazwyczaj posiadają przynajmniej jedną ażurową ścianę, którą będzie można obsadzić pnącymi odmianami kwiatów lub krzewów. Pnącza są doskonałym wyborem, jeśli chcemy stworzyć intymną przestrzeń relaksu. Dzięki swoim walorom wizualnym prezentują się niezwykle atrakcyjnie, a co więcej szybko rosną, tworząc gęsto porośniętą ścianę zieleni. Aby odpoczynek był jeszcze bardziej komfortowy, wewnątrz altany możemy pokusić się także o hamak, na którym z przyjemnością oddamy się lekturze lub utniemy sobie krótką drzemkę.

 Nowoczesnym i praktycznym rozwiązaniem są również altany ogrodowe z grillem.

Jak zbudować grill w ogrodzie?

 Jeśli nasza altanka ogrodowa ma pełnić funkcję jadalni, to z całą pewnością powinniśmy pomyśleć także o urządzeniu kuchni w postaci grilla ogrodowego. Najpopularniejsze są grille przenośne – lekkie i mobilne, jednak jeśli planujemy przygotowywanie posiłków dla większej grupy osób, lepszym rozwiązaniem będzie grill murowany.

 Odpowiedni rodzaj materiału to gwarancja, że grill będzie nam służył przez wiele lat. Powinien być łatwy w utrzymaniu czystości i odporny na działanie zarówno niskich, jak i wysokich temperatur. Te kryteria doskonale spełnia grill wykonany z klinkieru. Konstrukcje kamienne są ponadto niezwykle trwałe i najbardziej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. W ogrodach, w których grill stanowi również ważną dekorację, ciekawym wyborem będzie cegła – bardzo efektowna i atrakcyjna wizualnie.

 Grill ogrodowy powinien znajdować się blisko altany, żeby jedzenie szybko i sprawnie mogło trafiać na stół. Praktycznym rozwiązaniem jest budowa grilla ogrodowego w samej altanie, który nie tylko ciekawie się prezentuje, ale także pozwala np. na grillowanie podczas deszczu. Altana ogrodowa z grillem powinna posiadać solidny betonowy fundament oraz być wyposażona w system wentylacji, umożliwiający odprowadzenie dymu na zewnątrz.

 Jeśli oprócz grillowania w ogrodzie chcielibyśmy przygotowywać również domową szynkę lub inne wyroby z mięsa, warto rozważyć wybudowanie grilla połączonego z wędzarnią – to prostsze i bardziej ekonomiczne rozwiązanie od samodzielnej budowy wędzarni, które doskonale sprawdzi się na domowy użytek.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu