Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Ozdób dom i ogród na Święta - naturalnie!

Ozdób dom i ogród na Święta - naturalnie!

Święta coraz bliżej. Warto podkreślić ich klimat ozdabiając dom i ogród pięknymi dekoracjami. W tym roku dominującym trendem jest natura. W związku z tym przedstawimy: rośliny doniczkowe, które kwitną w okresie Bożego Narodzenia, naturalne gałązki, z których można stworzyć piękne dekoracje oraz dodatkowo kilka trików, by ogród mimo ponurej pogody i zimowych osłon wyglądał ładnie i świątecznie.

Ogród naturalnie udekorowany

Zimowy ogród sam w sobie może być bardzo dekoracyjny. Oszronione przekwitnięte hortensje, delikatnie przyprószone śniegiem kłosy traw czy wychylające się spod śniegu wrzosy, są tego dowodem. Warto przekwitnięte po lecie rośliny zostawić na zimę. Są one naturalną osłoną rośliny przed chłodem, a poza tym mogą stanowić zimowy element dekoracyjny. Koniecznie zadbajmy o to, by w naszym ogrodzie pojawiły się krzewy naturalnie kolorowe zimą. Zaliczamy tu na przykład derenie o kolorowych pędach czy berberysy lub ostrokrzewy, które zachowują przez zimę czerwone owoce. Roślinom kolorującym ogród w zimie poświęciliśmy osobny artykuł. Warto się z nim zapoznać i wybrać rośliny do swojego ogrodu.

Stylowe zimowe osłony

Zimowe osłony roślin wrażliwych na mróz są koniecznością. Zwykle niestety nie są ozdobą ogrodu. Możemy to jednak zmienić. Do osłaniania roślin najczęściej stosujemy agrowłókniny, jutę lub maty słomiane. Juta i mata słomiana same w sobie wyglądają naturalnie i ładnie. Słomiany chochoł w ogrodzie jest estetyczny i uroczy. Ale możemy dodać mu nieco stylu przewiązując go dodatkowo czerwoną wstęgą zawiązaną w kokardę! Podobnie możemy zrobić z roślinami osłoniętymi jutą. Nabiorą świątecznego klimatu.

Roślinę okrytą agrowłókniną także możemy przyozdobić wstęgą lub po prostu kupić agrowłókninę w postaci dekoracyjnych kapturów. Można znaleźć kaptury w formie mikołajów, misiów lub pingwinów. Wyglądają bardzo efektownie, a do tego cieszą najmłodszych.

Rozwiązania te możemy zastosować także do roślin zimujących na tarasie lub balkonie. Donice drewniane opatulone styropianem można dodatkowo owinąć jutą - będą wyglądały estetycznie i elegancko.

Dekoracje światełkami

To chyba najpopularniejszy sposób na ozdobienie ogrodu. Nic w tym dziwnego, światełka jarzące się po zmroku wyglądają bardzo ładnie. Światełkami możemy "obsypać" rosnącą przed domem choinkę, ale także małą architekturę ogrodową. Pergola oświetlona kolorowymi lampkami nabierze wyjątkowego czaru. Dodajmy w tym roku do światełek czegoś naturalnego! Płoty lamelowe możemy ozdobić na przykład jodłowymi gałązkami lub ostrokrzewem, którego czerwone owoce dodadzą świątecznych akcentów.

Świąteczne kwiaty domowe

Istnieje kilka roślin doniczkowych, które kwitną właśnie w okresie Bożego Narodzenia. Gdy umieścimy je w pięknej świątecznej donicy, mogą z powodzeniem ozdobić także wigilijny stół.

Zalicza się do nich m.in. gwiazda betlejemska zwana także poinsecją. Jest to charakterystyczny symbol Bożego Narodzenia. Występuje w klasycznej czerwieni, ale także w bieli czy oryginalnym różu lub kolorze łososiowym. Lubi miejsca jasne, a ziemię stale wilgotną. Wymaga ochrony przed przegrzaniem i przeciągami. Jest to roślina trującą, należy więc zachować uwagę gdy mamy w domu małe dzieci lub zwierzęta.

Wymieniając rośliny kwitnące zimą nie można zapomnieć o ciemierniku, zwanym także różą bożonarodzeniową. Jest uprawiany w donicy, ale równie dobrze czuje się w ogrodzie. Lubi miejsca jasne, a glebę lekko wilgotną. Kwitnący w ogrodzie ciemiernik, przyprószony śniegiem wygląda bardzo efektownie.

Kaktus bożonarodzeniowy to kolejna roślina, która zimą obsypuje się kwiatami. Jest bardzo popularna, nazywana także grudnikiem. Kwiaty mogą być czerwone, różowe, białe, a nawet pomarańczowe lub żółte. Nie lubi zmian miejsca - przeniesienie go w czasie kwitnienia może spowodować opadnięcie wszystkich pączków.

Na koniec wspomnijmy o amarylisie (właściwa nazwa hipeastrum), które można nazwać nietypową rośliną cebulową. Rośnie w donicy, wsadzony w ziemię na głębokość 2/3 cebuli. Kwitnie niezwykle dekoracyjnie. Ma piękny, duży pojedynczy kwiat, przeważnie koloru czerwonego, osadzony na długiej, smukłej łodydze. Po okresie spoczynku, cebulę możemy ponownie doprowadzić do kwitnienia.

Naturalne ozdoby

Sama natura dostarcza nam wielu pięknych ozdób. Z szyszek, gałązek iglastych, suszonych pomarańczy lub jabłek możemy wykonać piękne kompozycje. Nie zapominajmy także o jemiole. Tym bardziej, że jej obecność zwiastuje bogactwo w nadchodzącym roku. Warto, by pojawiła się w naszym domu. Najlepiej powiesić ją w drzwiach, by przypomnieć przyjemny zwyczaj pocałunków pod jemiołą. Co ciekawe jemioła jest pasożytem wchodzącym w symbiozę z drzewami - okrągłe zielone kule, które czasem możemy zobaczyć w koronach wysokich drzew to właśnie jemioły. Uważajmy na jej owoce w postaci małych jasnych kuleczek - są trujące.

Ozdabiając dom na święta, nie zapominajmy o ogrodzie. W tym roku tradycyjne światełka uzupełnijmy naturalnymi akcentami. Zimowy ogród nie musi straszyć - nawet osłoniętym przed mrozem roślinom możemy dodać uroku i świątecznego klimatu. W domu poza tradycyjną choinką, warto zwrócić uwagę na kwiaty doniczkowe, które kwitną w okolicach świąt i także mogą być doskonałą dekoracją bożonarodzeniową.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu