Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Balkon i taras gotowy na wiosnę

Balkon i taras gotowy na wiosnę

Właśnie minął pierwszy dzień wiosny. Spragnieni ciepła, pięknej pogody i słońca coraz śmielej planujemy prace w ogrodzie. Nasze ogrodnicze przedsięwzięcia nie mogą także ominąć tarasu i balkonu. Te miejsca także warto ozdobić roślinami. Tym bardziej jeżeli mieszkamy w bloku - na balkonie możemy stworzyć żywy, zielony azyl. Wybór roślin, które bezproblemowo rosną w pojemnikach jest bardzo duży, a ich obecność sprawi, że przesiadywanie na tarasie będzie prawdziwą przyjemnością.

Jakie rośliny wybrać na balkon?

Wybór roślin, które dobrze czują się w pojemnikach jest naprawdę duży. Podstawowa zasada – wybieramy gatunki wolno-rosnące. Rośliny mocno rozrastające się potrzebują dużo miejsca i zwyczajnie będą się męczyć rosnąc w ciasnej donicy. Jest jednak wiele gatunków, których roczne przyrosty nie są duże i to właśnie na nie powinniśmy zwrócić uwagę planując obsadzenia na taras. Dobór roślin będzie zależał także od umiejscowienia tarasu czy balkonu. Inne rośliny powinny trafić na słoneczne, a inne na cieniste miejsce.

Tworząc kompozycję z wielu roślin w jednej donicy wybieramy te, które mają zbliżone potrzeby stanowiskowe i glebowe. Pamiętajmy też o zasadzie, że wysokie rośliny powinny stanowić tło dla tych niskich. W donicach nie zapominamy o drenażu i uzupełniamy je glebą spełniającą potrzeby sadzonych roślin.

Rośliny rosnące w skrzyniach drewnianych lub innych pojemnikach, zimujące na balkonie wymagają bardzo starannego zabezpieczenia przed mrozem. Jest im trudniej przerwać zimę, niż roślinom zimującym w ogrodzie. Przed mrozem chroni je wyłącznie cienka ścianka donicy i niewielka warstwa ziemi. Donice na zimę najlepiej zabezpieczyć styropianem, a samą roślinę starannie okryć agrowłókniną. Należy także pamiętać o podlewaniu roślin podczas odwilży - dotyczy to gatunków zimozielonych, które zimą narażone są na suszę fizjologiczną.

W drewnianych donicach możemy uprawiać zarówno iglaki, jak i pnącza, krzewy liściaste oraz jednoroczne kwiaty sezonowe.

Z roślin iglastych godne uwagi będzie cyprysik groszkowy, sosna górska, jałowiec płożący i świerk biały. Wybieramy odmiany karłowate i powoli przyrastające. Jałowce często można spotkać w ciekawych odmianach, z oryginalnie wybarwionymi igłami - jasnozielonymi, srebrzystymi, złocistymi, niebieskimi, a nawet białymi. Cyprysiki lub świerki białe zimą mogą pełnić rolę bożonarodzeniowej ozdoby balkonowej - wystarczy zawiesić na nie kolorowe światełka.

Na balkonie może stanąć także kratka ogrodowa lub drewniana pergola owinięta pięknie kwitnącym powojem (wiele z nich można uprawiać w pojemnikach) lub bluszczem pospolitym. Powoje zwane także clematisami mają duże barwne kwiaty, które wyglądają naprawdę zjawiskowo. Będą ozdobą także jesienią, gdyż przekwitnięte clematisy to także niezwykły widok. Do tworzenia zielonych ścian nie są niezbędne pnącza. Rolę tą spełni także doskonale drewniana donica wertykalna, w której mogą zagościć bratki, żagwiny, begonie czy fiołki.

 Z krzewów, które są dekoracyjne poprzez atrakcyjne liście warto zwrócić uwagę na berberysy, trzmieliny i kiścienie. Ich liście występują w oryginalnych zielonych, czerwonych i bordowych barwach lub, jak to ma miejsce w przypadku trzmielin, są atrakcyjnie obrzeżone na biało lub żółto.

Pięknie będą prezentować się także odmiany roślin w formie szczepionej na pniu. W tej postaci występuje na przykład głogownik, bukszpan lub laurowiśnia.

Idealne na balkon i taras są także trawy ozdobne, cieszące się dużą popularnością już kolejny sezon. Poza kłosami mogą także być zdobne dzięki oryginalnemu zabarwieniu liści.

Ważne miejsce na balkonie zajmują sezonowe kwiaty. To one jako pierwsze wnoszą na taras wiosenne kolory. Na początku sezonu balkon mogą kolorować bratki. Możemy komponować je na przykład ze stokrotkami lub niezapominajkami. Gdy minie ryzyko przymrozków balkonowe skrzynie drewniane możemy zapełnić uniwersalnymi pelargoniami. Być może w tym roku warto pokusić się o odmiany wiszące? Na słonecznym stanowisku mogą pojawić się także lawendy, aksamitki, osteospermum i bidensy. Do cienia lepiej sprawdzą się petunie i wiszące surfinie, begonie, niecierpki i rozwary. Jesienią kwiaty te możemy wymienić na wrzosy.

Zielnik i warzywnik

Nic nie stoi na przeszkodzie, by na tarasie lub dużym balkonie stworzyć zielnik, a nawet warzywnik. W zielniku powinniśmy wyznaczyć dwie strefy. W jednej zajmą miejsce zioła zimujące w naszym klimacie, takie jak szałwia, melisa czy oregano. W drugiej wydzielmy miejsce na zioła, które na zimę warto przenieść do domu. W tej grupie znajdzie się liść laurowy, bazylia, rozmaryn i majeranek. W osobnej donicy sadzimy miętę, która intensywnie się rozrasta i mogłabym zdominować zielnik. Do tego możemy dodać truskawki w wiszących koszach, a także borówki i pomidorki koktajlowe w donicach. Gotowy warzywnik drewniany będzie zaś miejscem, w którym na wyciągnięcie ręki będzie rósł świeży szczypior, natka pietruszki, sałata, rzodkiewka i szpinak.

Urządzanie balkonu i tarasu to bardzo przyjemne zajęcie. Szczególnie jeśli uda się nam stworzyć przytulny, pachnący, a do tego praktyczny kącik. Zasiadając wieczorem na balkonie, w wygodnym fotelu, pijąc aromatyczną herbatę z dodatkiem ziół z własnej uprawy, z pewnością docenimy włożony wysiłek i będziemy cieszyć się z miłych chwil, podczas ciepłych letnich wieczorów.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu