Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Ogród w stylu wiejskim

Ogród w stylu wiejskim

Ogrody w stylu wiejskim, zwanym też rustykalnym cieszą się coraz większym powodzeniem. Styl ten kojarzy się z powrotem do czasów dzieciństwa, często bardzo miłych we wspomnieniach. Ogród wiejski to miejsce, w którym natura, a nie człowiek ma decydujące słowo. Trudno upatrywać w nim wyznaczonych stref i regularnych kształtów. Jest to ogród naturalny, wręcz dziki, bardzo kolorowy i aromatycznie pachnący. Stwarza sielski i romantyczny klimat, w którym przyjemnie się odpoczywa. Cechuje go bogactwo kwiatów, stylowe dodatki i pozorny nieład. Na jego wyjątkowy klimat składa się wiele elementów.

Mała architektura w ogrodzie wiejskim

Ogród wiejski to przede wszystkim drewno i naturalny kamień. Właśnie z niego możemy ułożyć ogrodzenie lub dekoracyjne murki. Może on także utwardzić ścieżki biegnące w ogrodzie. W tej roli sprawdzi się także stylizowana na podstarzałą cegła. Pamiętajmy, że ścieżki powinny wić się malowniczo i naturalnie. Rabaty mogą być wydzielane niskimi drewnianymi lub wiklinowymi płotkami. W stylu wiejskim doskonale odnajdzie się również altana ogrodowa. Oczywiście koniecznie otoczona bogactwem roślinności. Będzie to idealna oaza do odpoczynku. Meble ogrodowe? Tak, ale oczywiście tylko drewniane. Możemy także pokusić się o postawienie przed domem drewnianej ławki. Można wzbogacić ją o kute elementy.

Płot drewniany sztachetowy będzie idealnie pasował do części reprezentacyjnej ogrodu. Tuż za nim rozpocznie się feeria barw i kwiecistych zapachów.

Rośliny w ogrodzie wiejskim

Rośliny wiejskiego ogrodu doskonale radzą sobie w naszym klimacie. Najczęściej są to kwiaty, które bez problemu zimują w gruncie lub co roku same się rozsiewają. Powinny radzić sobie bez większej ingerencji człowieka. Kolory i różnorodność to podstawa. Nie bójmy się mieszać pozornie nie pasujących do siebie kolorystycznie, czy gatunkowo roślin.

Do roślin często wykorzystywanych w nasadzeniach wiejskich możemy zaliczyć:

  • Drzewa i krzewy owocowe – to ważny element wiejskiego ogrodu. Kwitnąca jabłonka będzie ozdobą już w kwietniu, pobielony pień drzewka nadaje swojskiego klimatu, a dodatkową wartością dodaną będą pyszne jabłka, zrywane późnym latem prosto z drzewka. Warto zadbać też o obecność malin, jeżyn, porzeczek, agrestu i truskawek.
  • Drzewa i krzewy ozdobne – tradycyjny bez, kwitnące często już w marcu forsycje, czy intensywnie pachnące jaśminy, będą doskonale pasowały do wiejskiego ogrodowego stylu. Możemy dodać także jarząby, kaliny czy tradycyjne lipy i brzozy.

  • Pnącza – również w ogrodzie wiejskim znajdzie się dla nich miejsce. Pasuje do niego wiele róż pnących. Biała drewniana pergola opleciona pachnącą różą pnącą będzie wielką ozdobą ogrodu. Warto przypomnieć sobie także o niegdyś bardzo popularnym groszku pachnącym – ma subtelne kolorowe kwiaty i atrakcyjny zapach. Swojsko będą się także prezentować pnące się po pergolach winorośla.
  • Zioła – nie może ich zabraknąć. Są uniwersalne – z ich zbiorów możemy korzystać na wiele sposobów, a gdy pozwolimy im zakwitnąć ozdobią ogród niezwykłymi kwiatami i przywabią pszczoły. To głównie zioła odpowiadają za wyjątkowy zapach unoszący się w wiejskim ogrodzie. Melisa, rumianek, ogórecznik czy też szałwia lekarska, to tylko niektóre z nich.
  • Warzywa – warzywnik w ogrodzie wiejskim to podstawa. Pełen pachnącej naci, kopru, kolorowych liści sałat, czy buraków - powinien być bogaty i smaczny.
  • Byliny – czyli rośliny wieloletnie. W tej grupie muszą znaleźć się rudbekie i jeżówki, a także dzielżany i złocienie, pasować będą także pachnące miodem floksy wiechowate, maki, szałwie omszone, wysokie naparstnice, delikatne ostróżki, łubiny i piękne piwonie,
  • rośliny jednoroczne – drewniane donice czy wiklinowe kosze można wypełnić bratkami, niezapominajkami, stokrotkami czy aksamitkami. Na rabacie mogą zaś kwitnąć wysokie słoneczniki i malwy, wdzięczne kosmosy i popularne lwie paszcze.

Rośliny należy dobrać uwzględniając warunki środowiskowe, które preferują. Inne wybierzemy na stanowiska słoneczne, inne na zacienione zakątki ogrodu.

Stylowe dodatki

To szczegóły, ale jakże nadające charakteru ogrodowi wiejskiemu. Wyobraźmy sobie gliniane donice, i misy kipiące kwiatami, ceramiczne, kolorowe dzbany wiszące na sztachetach płotu, drewnianą taczkę postawianą nieopodal rabaty, postarzałe metalowe cebrzyki, nieużywane starodawne kanki na mleko, czy konewkę ustawioną przy ścieżce – to wszystko będzie także tworzyło klimat wiejskiego ogrodu.

Gdy pozwalają nam na to fundusze i umiejętności, niech w ogrodzie stanie studnia w starym stylu. Klimatu dopełni dawno nieużywany, stylowy ul lub drewniany, nieduży wóz drabiniasty, z którego malowniczo zwisać będą kwitnące bodziszki.

Ogród wiejski to ogród będący blisko natury. Cieszy swym delikatnym nieokiełznaniem i dzikością. Oczarowuje bogactwem roślin, kwiatów, kolorów i zapachów. Wszelki narzucony, sztuczny porządek i ład zaburza jego urok. W takim naturalnym ogrodzie, naprawdę się odpoczywa i choć jego stworzenie może wydawać się niełatwe, z pewnością warte będzie każdego włożonego wysiłku.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu