Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Ogród w stylu nowoczesnym

Ogród w stylu nowoczesnym

Ogród w stylu nowoczesnym to najnowszy trend we współczesnej architekturze. Pasuje zarówno do domu w stylu modernistycznym, jak i do budynku w tradycyjnej zabudowie. Tworzy miejsce mocno geometryczne, o prostych liniach, ale formowanych w ciekawe bryły i kształty. Jest poukładany, elegancki, minimalistyczny, ale obfitujący w innowacyjne rozwiązania i ciekawe formy. Choć może wydawać się chłodny, to tylko pozory, dobrze zaaranżowany tworzy przytulną i harmonijną przestrzeń.

W każdym przydomowym ogrodzie możemy wyróżnić trzy główne strefy: reprezentacyjną, wypoczynkową i użytkową. Ogród nowoczesny lubi porządek i ład, wydzielenie w nim wymienionych stref jest jak najbardziej na miejscu.

Strefa reprezentacyjna w ogrodzie nowoczesnym

Strefa reprezentacyjna to teren przed domem. Rozpoczyna się już od ogrodzenia i zajmuje obszar aż do wejścia do domu.

Rozpocznijmy od ogrodzenia. Wykluczamy w jego budowie wszelkie fantazyjne kształty i kute elementy. Dominuje prostota, a z materiałów wykorzystujemy drewno, metal i beton. Drewniane lub stalowe elementy zwykle układane są poziomo między przęsłami ogrodzenia. Dobrym rozwiązaniem jest także płot drewniany szczelny – jego poszczególne elementy, dodatkowo w szarym kolorze, idealnie pasują do tego ogrodowego stylu. Wielu posiadaczy ogrodów nowoczesnych aranżuje także proste ogrodzenia z betonu, często w postaci płyt lub betonowych słupków, ciekawie podświetlonych, niekiedy połączonych z drewnem lub stalą. Rozwiązania te wyglądają niezwykle ciekawie. Rolę ogrodzenia lub oryginalnego murka mogą pełnić także metalowe gabiony wypełnione dużymi lub średnimi kamieniami.

Przed domem może powstać także rabata, ale wyłącznie o prostym i geometrycznym kształcie. Może być wytyczona niewysokim murkiem z betonu obłożonego klinkierem, bądź z kostki brukowej. Miejsca między roślinami wysypujemy kamieniem, tutaj nie ma miejsca na korę. Roślin w ogrodzie nowoczesnym nie jest dużo. Dominujący jest trawnik oraz rośliny soliterowe, czyli takie, które dobrze prezentują się rosnąc pojedynczo. W tym ogrodowym stylu zazwyczaj sadzi się rośliny w formie szczepionej na pniu, bądź strzyżonej w ciekawe formy. W tej postaci często spotykane są bukszpany (strzyżone są na przykład w stożki lub piramidy), tuje lub mahonie. Swoje miejsce znajdą także trawy ozdobne, geometrycznie przystrzyżone żywopłoty oraz drzewka w formie bonsai. Na rabacie poza roślinami mogą pojawić się duże betonowe kule lub klocki, niekiedy formy te mogą być interesująco podświetlone.

Ścieżki prowadzące do domu i biegnące po ogrodzie, powinny być także proste, wyłożone kostką lub kamieniem. Mogą być także stworzone z kwadratowych, bądź prostokątnych dużych, betonowych kafli.

Strefa wypoczynkowa w ogrodzie nowoczesnym

Zaliczamy do niej m.in. taras oraz teren mu przylegający. Nowoczesny taras może być wylany z betonu, wyłożony betonowymi płytami lub kostką, ale można w jego aranżacji  wykorzystać także drewniane podesty lub deski tarasowe oraz dodatki w postaci przykładowo stalowych poręczy. Na tarasie można zaprojektować nowoczesne zadaszenia zautomatyzowane lub drewniane pawilony ogrodowe. Taras to także miejsce na rośliny. Schludne i proste kompozycje mogą wypełnić drewniane donice i skrzynie.

Na tarasie mogą stanąć ciekawe meble, koniecznie w nietypowej formie i kształcie. Można zaryzykować jasne, żywe kolory, na przykład intensywny pomarańcz lub fuksję, które wprowadzą ciekawy akcent w stonowaną przestrzeń.

Dużą rolę w tworzeniu klimatu w strefie wypoczynkowej ogrodu nowoczesnego pełni oświetlenie. Podświetlone ścieżki, rośliny, taras stwarzają wrażenie ciepła i przytulności. Warto pomyśleć także o nowoczesnych moskitierach w formie na przykład trójkątnych żagli, awangardowych metalowych lub drewnianych parawanach dekoracyjnych, a nawet o zewnętrznej saunie lub jacuzzi. Nowoczesny ogród powinien przecież obfitować w nowinki technologiczne.

Urokowi wypoczynkowemu kącikowi może dodać ponadto innowacyjne palenisko, wygodny hamak na nowoczesnym stojaku, a także prosta w wyglądzie, ale stylowa fontanna, uzupełniająca strefę wypoczynkową o element wodny.

Strefa użytkowa w ogrodzie nowoczesnym

Jak w każdym ogrodzie, również w nowoczesnym potrzebne jest miejsce na domek narzędziowy czy drewutnię. Te niewielkie budynki, wykonane na przykład z drewna, pomalowane na szaro lub biało idealnie pasują do nowoczesnego stylu. Nowatorski ogród nie oznacza rezygnacji z warzywnika czy zielnika. Stwórzmy go jednak w nietypowej formie grządki podwyższonej lub pionowej ściany wertykalnej.

Drewnianą nowoczesną obudowę może zyskać także śmietnik i kompostownik. Elementy w strefie użytkowej powinny nawiązywać stylem do siebie, tworzyć wspólną i jednolitą całość z resztą ogrodu.

Ogród w nowoczesnym stylu to dobre rozwiązanie dla osób zapracowanych, nie do końca mających czas na wiele godzin prac w ogrodzie. Roślin w tym ogrodowym stylu jest niewiele, przeważnie nie są wymagające, przyrastają powoli i w zasadzie poza przycinaniem nie potrzebują więcej uwagi. Ogród nowoczesny to miejsce dla innowacyjnych rozwiązań, awangardowych kształtów i form, ale także symetrii i porządku, które łącząc się ze sobą tworzą ciekawy i modernistyczny ogrodowy zakątek.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu