Kratki ogrodowe zwane także trejażami to elementy małej architektury często wykorzystywane w ogrodzie i znajdujące w nim wiele zastosowań. Tradycyjnie używane są jako podpora dla roślin pnących, jednak ich uniwersalność sprawia, że można je wykorzystać na wiele innych, ciekawych sposobów. Są to konstrukcje niezwykle praktyczne, estetyczne, pasujące do każdego stylu ogrodowego i urozmaicające jego wygląd. Prosta kratka ogrodowa może pełnić wiele ról - od ogrodzenia, po dekoracje lub oryginalny ogród wertykalny. Warto poznać więcej ich zastosowań i wykorzystać je w swoim ogrodzie.
Możemy wyróżnić kilka typów kratek ogrodowych. Niektóre zbudowane są z stabilnej ramy, pośrodku której umieszczone są listewki, które mogą być ułożone prosto lub na skos. Spotykane są także kratki bez ramy, o bardziej lekkiej konstrukcji. Oczywiście można wyróżnić wiele rozmiarów kratek ogrodowych, występuje także spora różnorodność w doborze ich kolorów.
Kupując kratkę ogrodową zwróćmy uwagę na drewno z jakiego jest wykonana. Najlepsze jest certyfikowane drewno sosnowe, oczywiście koniecznie dobrze zaimpregnowane. Ważna jest także jakość i precyzja wykonania. Niekiedy może spotkać kratki ogrodowe wykonane z metalu lub bambusa. Trejaż metalowy nie sprawdzi się jednak dla wszystkich roślin. Mimo, że może być bardzo dekoracyjny, nagrzewa się na słońcu i może poparzyć delikatne pędy kwiatów. Zdecydowanie lepiej w tej roli sprawdzają się kratki ogrodowe drewniane.
Kratki ogrodowe najlepiej pasują oczywiście do pnączy. Z łatwością piąć się będą po nich powojniki, wiciokrzewy, bluszcze, winobluszcze czy miliny. Będzie stanowiła dobrą podporę dla róż pnących, hortensji w tej odmianie i groszku pachnącego. To także dobra baza dla pnączy owocujących czyli np. winorośli, mini kiwi (aktinidii) lub cytryńca chińskiego.
ZASTOSOWANIA KRATEK OGRODOWYCH
Kratka ogrodowa jako podpora dla roślin
To najczęstsza forma wykorzystania kratek ogrodowych. Możliwości jest mnóstwo.
Kratka z ramą może być wolnostojącym, dekoracyjnym elementem, po którym będą pięły się przykładowo róże. Z kolei przy warzywniku z powodzeniem sprawdzi się jako podpora dla winogron lub owocujących pnączy (np. aktinidii). Może być ponadto estetycznym elementem oddzielającym od siebie poszczególne strefy ogrodu. Jej konstrukcja jest lekka, ale dzięki ramie stabilna - tworzy więc delikatną barierę, która dzieli przestrzeń, ale jednocześnie jej nie ogranicza i optycznie nie zmniejsza.
Kratki bez ramy są jeszcze bardziej subtelne. Będą doskonale prezentować się na tle murowanego ogrodzenia, stanowiąc podporę dla pnączy. Może być także umocowana do ściany budynku i pokryta wijącym bluszczem. W tej roli sprawdzi się także na tarasie lub balkonie. Może stanowić bazę, po której będą wspinać się kwitnące powojniki lub wiciokrzewy.
Kratka ogrodowa jako ogrodzenie
Kratki ogrodowe bardzo często wykorzystywane są także w tej roli. Ogrodzenie z kratki zapewnia duży stopień prywatności, ale jednocześnie nie zabiera światła i powietrza. Również niewysokie kratki ogrodowe o szerokości 60 lub 40 cm mogą być wykorzystane jako niewysokie płotki oddzielające rabaty lub warzywnik od trawnika. Tego typu elementy architektury stosowane są także jako forma ogrodzenia na tarasach i balkonach. Wyglądają naturalnie i bardzo estetycznie, a ich drewniana konstrukcja tworzy wrażenie przytulności i ciepła.
Kącik rekreacyjny z kratki ogrodowej
Wysokie kratki ogrodowe mogą posłużyć do wyznaczenia zacisznego kącika w strefie wypoczynkowej ogrodu. Dzięki nim zyskamy zaciszną, cienistą i przytulną oazę. Do tego wystarczy wygodny fotel, dyskretne oświetlenie i powstaje doskonałe miejsce do odpoczynku i relaksu. Gdy kratki porosną roślinnością zyskają dodatkowy atut - w zieleni przecież najlepiej się odpoczywa. Obecność roślin obniża temperaturę, daje cień, a gdy dodatkowo wybierzemy kwiaty intensywnie pachnące, zwiększymy ilość przyjemnych doznań do maksimum. Taką zaciszną enklawę możemy zbudować także na balkonie i tarasie.
Ogród wertykalny na kratce ogrodowej
Kratka ogrodowa może być także podporą, ale dla roślin doniczkowych. Przymocowana do ściany, może posłużyć jako baza do stworzenia zielnika lub ogrodu wertykalnego. Wystarczy zawiesić na niej rośliny w niewielkich doniczkach. Z ziół możemy wybrać bazylię, rozmaryn, oregano i tymianek. Z kwiatów wybierzmy odmiany zwisające. Mogą być to pelargonie lub surfinie albo na przykład bakopa. Gdy się rozrosną stworzą kolorową, pachnącą i niezwykle dekoracyjną ścianę.
Kratki ogrodowe w roli estetycznych osłon
Kratka ogrodowa może posłużyć nam także do zakrycia elementów mniej dekoracyjnych w naszym ogrodzie. Możemy nią zabudować na przykład śmietnik lub zakryć zniszczoną elewację, na której naprawę nie możemy sobie aktualnie pozwolić.
Kratki ogrodowe to niezwykle praktyczny element małej architektury. Możemy znaleźć dla niego mnóstwo zastosowań i aranżować go w ciekawych zestawieniach i nietypowych miejscach. Jest subtelny, nie ogranicza przestrzeni i w sposób dyskretny oddziela poszczególnego strefy ogrodu. Cenna jest także jego duża uniwersalność. Pasuje zarówno do ogrodu w stylu wiejskim jak i do form nowoczesnych. Właściwie pielęgnowany będzie zdobił ogród latami.