Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Zielony azyl na balkonie czyli jak stworzyć wertykalny ogród

Zielony azyl na balkonie czyli jak stworzyć wertykalny ogród

Od dawna wiadomo, że człowiek najlepiej odpoczywa obcując z przyrodą. Tymczasem większość z nas nie ma zbyt wielu możliwości, aby codziennie przebywać w parkach, lasach lub innych skupiskach roślin. Ciągły szum informacyjny, stres i smog są szczególnie uciążliwe dla mieszkańców dużych miast i mogą doprowadzić do stanu wyczerpania psychicznego i fizycznego.

Kontakt z naturą wpływa stymulująco na układ nerwowy człowieka i pozytywnie na jego samopoczucie. Jak więc znaleźć takie miejsce w zatłoczonym mieście? Przestrzeń idealną dla odpoczynku i odstresowania? Dobrym rozwiązaniem może być odpowiednio zaaranżowany balkon w bloku mieszkalnym. Nawet jeśli mamy do dyspozycji kilka metrów kwadratowych, warto wykorzystać je do stworzenia zielonego azylu, w którym królują zielone rośliny i naturalne materiały.

Drewno – najlepszy materiał do aranżacji balkonu

Zanim przystąpimy do wyboru odpowiednich roślin, należy zastanowić się nad główną koncepcją. Warto pomyśleć nad zastosowaniem drewnianych akcesoriów i małej architektury np. podesty tarasowe, kratki, donice czy warzywniki. Drewno to materiał, który idealnie nadaje się do takich połączeń. Pozwoli zachować harmonijną przestrzeń i wkomponuje się między zielone liście, kolorowe kwiaty i pachnące zioła.

Przy wyborze drewnianych produktów zwróćmy uwagę czy ma certyfikat FSC, świadczący o zrównoważonym sposobie jego pozyskiwania – to bardzo ważne, aby kupować produkty od producentów, którzy dbają nie tylko o jakość swoich towarów, ale również o środowisko naturalne.

Drewniana podłoga na balkonie

Zaczynamy od podstawy czyli podłoża. Nie zawsze doceniamy podłogę balkonową, a to od niej w dużej mierzy zależy jakość naszego odpoczynku. Jest to mała powierzchnia, dlatego nawet nie posiadając specjalistycznej wiedzy, poradzimy sobie z jej adaptacją. Drewniane podesty tarasowe możemy zamontować na legarach, połączyć bezpośrednio ze sobą lub położyć luzem. W sklepie Wooder dostępnych jest wiele różnych wariantów takich podestów. Różnią się one ze względu na rozmiar (od małych 30-centymetrowych, po duże 100-centymetrowe), kształt, kolor, rodzaj drewna czy sposób impregnacji. Z malutkich podestów można stworzyć fikuśną mozaikę. A większe konstrukcje mogę być użyte nawet pojedynczo np. jako podstawka pod stolik balkonowy lub donicę.

Drewniana podłoga na balkonie ma też inną zaletę. Naturalne właściwości drewna sprawiają, że nie nagrzewa się ono w tak dużym stopniu jak np. kafelki czy kompozyty – stąpanie boso po ciepłym drewnie to sama przyjemność.

Wiele osób rezygnuje z drewnianych podestów lub desek ze względu na rzekome uciążliwości z pielęgnacją i konserwacją. Na balkonie jednak nie będzie to duży problem, ponieważ powierzchnia jest mała, a to znaczy, że nie trzeba poświęcać na zabiegi dużej ilości czasu. Raz w roku należy oczyścić i zaolejować podesty aby zachować ich estetykę i chronić przed promieniowanie UV lub uszkodzeniami mechanicznymi.

Zielone ściany czyli ogród wertykalny na balkonie

Balkon to doskonałe miejsce na stworzenie wertykalnego ogródka – wtedy najlepiej wykorzystamy jego niewielką przestrzeń. Cała idea polega na wykorzystaniu ścian i ich poszczególnych poziomów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zasadzić więcej roślin, które będą tworzyć zieloną lub bajecznie kolorową ściankę pełną kwiatów. Aby ją wykonać możemy skorzystać z przydatnych akcesoriów.

Jednym  z nich jest drewniana kratka zamontowana na elewacji czy barierce. U jej stóp ustawiamy donicę, w której zasadzimy rośliny. Można również wykorzystać gotową donicę z pergolą. Kratka posłuży nam jako efektowny dodatek i jednocześnie silne wsparcie dla pnączy. Przestronna donica pozwoli nam zasadzić nie tylko roślinę która stworzy nam zieloną ścianę, ale również będzie w niej miejsce na kwiaty czy zioła. Dzięki takim nasadzeniom uzyskamy przestrzenną kompozycję.

Jeśli nie chcemy czekać, aż nasze pnącze stworzy zwartą powierzchnię możemy na naszej drewnianej kratce umieści pojedyncze doniczki z ulubionymi roślinami lub ziołami. Uzyskamy tym sposobem unikalny wygląd naszej ściany.

Drewniane donice to najlepsze rozwiązanie do nasadzeń roślin. Są naturalne, ekologiczne, posiadają uniwersalny wygląd i harmonizują z roślinami. Wyposażone w nóżki zapobiegają gniciu spodu donicy w kontakcie z wilgotnym podłożem  oraz ułatwiają ich przesuwanie.

Jakie rośliny do drewnianych donic?

Jakie rośliny wybrać na balkon? Najlepiej kierować się własnymi upodobaniami, ale należy też wziąć pod uwagę nasłonecznienie balkonu i jego wystawę. Możemy sięgnąć po rośliny, które nie tylko upiększą nasz balkon, ale także przyczynią się do oczyszczania powietrza którym oddychamy. Na kratki ogrodowe idealnie pasuje bluszcz pospolity. Usuwa on z powietrza trujące substancje tj. benzen, formaldehyd, trichloroetan. Dodatkowo jest to roślina zimozielona czyli jej piękne liście będą nas cieszyć cały rok.

Jeśli chcemy oczyścić powietrze z impulsów elektromagnetycznych warto posadzić skrzydłokwiaty. Kwiat ten jednak zimę musi spędzić we wnętrzu mieszkania, ale dzięki konstrukcji i uniwersalnemu wyglądowi drewnianych donic, bez problemu można całość przenieść do wewnątrz.

Nawet niewielka powierzchnia balkonu, może dać nam pole do popisu w kwestii jego aranżacji. Jeśli udekorujesz swój balkon roślinami i wykorzystasz przy tym naturalne materiały, takie jak drewno, zyskasz szybki i stały dostęp do prywatnego zielonego zakątka w zgiełku wielkiego miasta.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu