Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Deska elewacyjna – prosty i efektowny sposób na ozdobę domu i ogrodu

Deska elewacyjna – prosty i efektowny sposób na ozdobę domu i ogrodu

Elewacja domu jest elementem, który nadaje mu charakter i styl. Coraz częściej do jej urozmaicenia i ozdoby stosuje się drewno, które jest materiałem niezwykle uniwersalnym. Równie dobrze prezentuje się w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach domu i jego otoczenia. Do ozdobienia elewacji drewnem najczęściej wykorzystuje się deski elewacyjne. To wygodne, praktyczne i estetyczne rozwiązanie.

Zastosowanie desek elewacyjnych

Deskami elewacyjnymi możemy ozdobić cały budynek lub jedynie wybrane jego elementy. Mogą również służyć do obudowy innych budynków użytkowych na działce. Dodatkowy garaż stojący na tyłach domu, pomieszczenie gospodarcze, czy nawet obudowa śmietnika – wszystkie te dodatkowe budynki znajdujące się w ogrodzie, dzięki zastosowaniu deski elewacyjnej mogą zyskać nowy, oryginalny wygląd i spójny styl. Deska elewacyjna coraz częściej spotykana jest także na budynkach użyteczności publicznej, biurowcach i hotelach. Rozwiązanie to jest coraz bardziej popularne i zyskuje aprobatę wciąż powiększającego się grona architektów.

Montaż desek elewacyjnych

Montaż desek elewacyjnych jest bardzo prosty. To dzięki systemowi pióro-wpust, który znajduje się na obu bokach deski. Pozwala on na wygodny montaż desek, zarówno w pionie jak i w poziomie. Dodatkowo, dzięki tej metodzie montażu, między deskami nie powstają odstępy, dzięki czemu drewniana ściana po prostu lepiej i estetyczniej wygląda. Deski układamy od dołu elewacji, piórem do góry, co zapewnia swobodne spływanie wody.

Desek elewacyjnych nie montujemy bezpośrednio na ścianie, tylko na stelażu wykonanym z drewnianych, zaimpregnowanych łat. Rozstawa łat powinna wynosić 40-60 cm, ale dobieramy ją pod rozmiar desek elewacyjnych, które chcemy użyć. Łaty montujemy do ściany za pomocą kołków lub wkrętów. Układamy je pod kątem prostym do desek. Obecność drewnianego stelaża zapewnia zachowanie właściwego odstępu deski od ściany. Wynosi on minimum 2 cm. To bardzo ważne. Dzięki temu nie zostanie zaburzona wentylacja ściany budynku, a drewno będzie oddychać. W efekcie ani na ścianie, ani na deskach nie pojawi się pleśń. Dodatkowo, powietrze znajdujące się między elewacją, a deską będzie pełniło rolę izolacji.

Deski elewacyjne do stelażu montujemy na wkręty ze stali nierdzewnej lub ocynkowane. Tylko takie nie zniszczą drewna zaciekami z rdzy, które mogą powstać na skutek opadów lub wilgoci. Wkręty powinny być dwa razy dłuższe niż grubość deski.

Lepiej nie układać desek do samej podstawy budynku, mając styczność z podłożem będą szybciej niszczeć i tracić ładny wygląd. Mogą być także ochlapywane rozbryzgującą się na gruncie wodą deszczową. Zaleca się układanie desek nad niewielkim, 30 centymetrowym cokołem.

Pielęgnacja desek elewacyjnych

Deski elewacyjne często produkowane są z drewna sosnowego. Ten rodzaj drewna jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Deski są zazwyczaj zaimpregnowane przez producenta. To chroni je przed niszczącymi skutkami wilgoci, prowadzącymi do gnicia drewna, rozwoju pleśni, a nawet mchu czy porostów. Potrzebna jest także ochrona przed niszczącymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak słońce, śnieg i mróz. Tą rolę spełnia solidna impregnacja próżniowa, której zazwyczaj poddawana są deski jeszcze w produkcji.

Przed montażem oczywiście możemy dodatkowo pomalować deski lakierem, który podkreśli ich kolor i zabezpieczy drewno przed zmianą barwy i szarzeniem. Deskom elewacyjnym możemy nadać także inny kolor. Wystarczy pomalować je bejcą w pożądanym jasnym lub ciemnym odcieniu.

Deski zamontowane na elewacji wymagają regularnej konserwacji i odświeżania. Co kilka lat powinniśmy je przecierać i nakładać świeżą warstwę impregnatu. Zabiegi te będą tym rzadziej potrzebne im lepiej zaimpregnowane i zabezpieczone deski elewacyjne kupimy. Na ich trwałość ma także duży wpływ właściwy i bezbłędny montaż, a szczególnie zastosowanie właściwej odległości deski od ściany. Niespełnienie tych warunków może doprowadzić do szybkiego zniszczenia elewacji.

Zalety desek elewacyjnych

Jest ich wiele. Elewacje z desek wyglądają ładnie, atrakcyjnie i elegancko. Są łatwe i niewymagające w montażu. Wybierając deski wysokiej jakości i sprawdzonej marki, dobrze zabezpieczone przed szkodliwym działaniem wody, możemy cieszyć się ich pięknym wyglądem przez długie lata. Stanowią wygodny i prosty sposób na szybkie odświeżenie wyglądu domu. Elewacja z drewna doskonale wkomponowuje się w inne materiały budowlane – elegancko uzupełnia tradycyjny tynk lub nowoczesne szkło czy beton. Dodatkowo drewno jest materiałem naturalnym i świetnie wygląda na tle ogrodu i zieleni.

Drewno buduje wrażenie ciepła i przytulności, jest miłe w dotyku, pachnące, naturalne. To właśnie dlatego elewacje uzupełnione drewnianymi deskami cieszą się obecnie tak dużą popularnością. Nic w tym dziwnego – drewno to materiał ponadczasowy, od lat nie wychodzący z mody. Dzięki deskom elewacyjnym możemy z łatwością wprowadzić go w otoczenie naszego domu i ogrodu. Zdecydowanie warto z tej możliwości skorzystać.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu