Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Deska tarasowa - jaką wybrać?

Deska tarasowa - jaką wybrać?

Drewno, jako materiał na podłogę na tarasie, jest coraz częściej wybierane. Nic dziwnego - taka podłoga pięknie się prezentuje, a taras staje się przedłużeniem części mieszkalnej domu. Drewno tworzy przytulny, przyjazny nastrój. Jest ciepłe, w upały nie nagrzewa się mocno – można chodzić po nim boso. Nowoczesne technologie przygotowywania drewna sprawiają, że jest ono trwałe, odporne na wilgoć, zabezpieczone przed pleśnią i szkodnikami. Pozostaje tylko pytanie: z jakiego drewna deska tarasowa jest najlepsza?

Drewno egzotyczne

Od lat za najlepsze uchodzi drewno egzotyczne. Jest ono pozyskiwane z lasów Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Wyróżnić można kilka gatunków, między innymi: tek, ipe, bangkirai, cumaru.

Przede wszystkim jest to materiał bardzo twardy, nieulegający zarysowaniom i ścieraniu. Dzięki dużej zawartości substancji oleistych, nie chłonie wody, więc nie pojawia się na nim pleśń ani grzyby. Wyjątkiem jest drewno samba, które odkształca się na skutek wilgoci.

Drewno egzotyczne jest bardzo dekoracyjne, odznacza się ciekawym zabarwieniem i oryginalnym układem słojów.

Deski tarasowe z drewna europejskiego

Bardzo dobrą opinię użytkowników ma drewno pozyskane z sosny karelskiej i modrzewia syberyjskiego. Jest bardzo twarde, a tę właściwość zawdzięcza małym przyrostom rocznym. Dodatkowo, modrzew syberyjski przyciąga uwagę oryginalnym, srebrnoszarym kolorem.

Deski tarasowe wytwarza się też z rodzimych gatunków drzew: dębu, jesionu, modrzewia europejskiego, świerku i sosny. Drewno z drzew liściastych lepiej sprawdza się na tarasie niż drewno ze świerku, sosny i modrzewia. Jest bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jednakże regularnie przeprowadzana impregnacja zwiększy trwałość podłogi.

Deski z termodrewna

Termodrewno jest jeszcze lepszym wyborem, bo jest to materiał zdecydowanie trwalszy. To naturalne drewno, najczęściej dębowe, bukowe, jesionowe i sosnowe, które zostało poddane wysokiej temperaturze (150 – 220 stopni Celsjusza). Dzięki temu wszystkie mikroorganizmy w tkance drewna zostały zlikwidowane, więc deski są odporne na pleśń i grzyby. Poza tym, wysoka temperatura zmniejszyła możliwości kurczenia i pęcznienia drewna, dzięki czemu deski nie odkształcają się.

Trzeba jeszcze wiedzieć, że drewno w wysokich temperaturach traci swój naturalny kolor, więc nawet swojskie gatunki wyglądać mogą egzotycznie.

Deski tarasowe z kompozytu

Kompozyt to mieszanina wiórów drzewnych i tworzywa sztucznego. Są tanie, ale te wysokiej jakości sprawdzają się na tarasach jako trwały materiał. Minusem jest wydzielany podczas upałów zapach plastiku. Mogą też blaknąć pod wpływem słońca.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu