Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Drewno: fakty, mity, ciekawostki.

Drewno: fakty, mity, ciekawostki.

Drewno to drewno… Kawałek materiału, z którego ludzie robią różne rzeczy i wytwarzają przedmioty. Niby nic ciekawego, ale jednak ma w sobie coś, co fascynuje. Przyjemne w dotyku, ciepłe, o charakterystycznym, niepowtarzalnym zapachu, piękne… Po prostu naturalne. Jest wszędzie - czasem zupełnie go nie dostrzegamy, a czasem zachwycamy się jego kunsztem. Choć charakteryzuje się uniwersalnością i dużą prostotą to potrafi zaskoczyć i nadać elegancji.

Oto kilka ciekawostek związanych z drewnem:

  • Zapach drewna pochodzi od znajdujących się w nim żywic, olejków eterycznych i garbników. Każdy gatunek drewna ma swój charakterystyczny zapach, który jednak z biegiem lat staje się coraz mniej wyczuwalny. Najintensywniej pachnie świeże drewno. Najbardziej trwały zapach wydziela drewno jałowca i limby.
  • Zapach drewna wykazuje pozytywny wpływ na organizm i samopoczucie człowieka. W zależności od gatunku może działać odprężająco, pobudzająco, zapobiegać bezsenności, obniżać ciśnienie krwi i działać antybakteryjnie. Przykładowo zapach sosny i świerku usprawnia funkcjonowanie pamięci, niweluje uczucie zmęczenia, jest pomocny w walce z męczącym kaszlem oraz astmą.

  • Drewno jest dobrym izolatorem – źle przewodzi ciepło. Cecha ta sprawia, że drewniane domy czy pomieszczenia dużo łatwiej (i taniej) ogrzać niż ceglane lub murowane.
  • Piąta rocznica ślubu zwana jest drewnianą. Z tej okazji małżonkowie, którzy cenią tradycję, wręczają sobie upominki wykonane z drewna.
  • Choć drewno znane i używane jest od wieków, to dopiero od kilku lat modne stało się nabywanie umiejętności pracy w drewnie. Przeciętni ludzi uczą się stolarstwa i samodzielnie wykonują drewniane przedmioty. Popularne stały się warsztaty stolarskie dla kobiet oraz miejskie stolarnie, w których każdy może skorzystać z potrzebnych narzędzi do obróbki drewna i zrealizować własny projekt.
  • Warto zainwestować w drewniane podłogi, ze względu na ich długowieczność i niezniszczalność. Oczywiście pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji.

  • Szacuje się, że obecnie drewno posiada około 30 000 zastosowań.
  • Przy sprzyjających warunkach, drewno znajdujące się w pomieszczeniach zamkniętych może przetrwać do 2000 lat, z kolei przy wykorzystaniu zewnętrznym może dobrze służyć od 20 do 120 lat.
  • Drewno jest nieocenione w muzyce! Pierwszy instrument muzyczny został wykonany właśnie z drewna. Były to prawdopodobnie afrykańskie dunduny lub australijskie dzidżeridu. Zarówno proste instrumenty jak i lutnicze arcydzieła (takie jak skrzypce Stradivariusa) wykonywane są z drewna. Ciekawostkę stanowią gitary elektryczne: twardość drewna użytego do ich wyrobu decyduje o barwie dźwięku, jego gęstość wpływa na długość wybrzmienia.

  • Drewno jest surowcem odnawialnym -można produkować je w sposób ciągły bez wyczerpywania zasobów podczas gdy surowce kopalne takie jak ropa naftowa czy węgiel skończą się.
  • Podczas pożaru drewno ostrzega przed niebezpieczeństwem trzeszcząc w charakterystyczny sposób. Dodatkowo palące się konstrukcje zachowują właściwości nośne przez pewien przewidywalny czas.
  • Radiostacja Gliwicka to najwyższa istniejąca, zbudowanej w całości z drewna konstrukcja w Europie oraz najwyższa drewniana wieża nadawcza na świecie (ma wysokość 111 m).

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu