Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Jak stworzyć ogród przyjazny zwierzętom?

Jak stworzyć ogród przyjazny zwierzętom?

Dobrze zaprojektowany ogród to miejsce, w którym obcując z naturą, znajdziemy ukojenie po pełnym napięć dniu. To również przestrzeń, w której wszyscy domownicy mogą korzystać z uroków przebywania na świeżym powietrzu. A ponieważ nie tylko człowiek czerpie radość z kontaktu z naturą, warto urządzając ogród uwzględnić w nim potrzeby zwierząt i zadbać, by każdy z naszych pupili miał w nim swoje miejsce. Jeśli mieszka z nami pies, w pierwszej kolejności zagospodarujmy kąt na solidną budę, która będzie dla niego idealnym schronieniem. 

Pies w ogrodzie – dobre rady

Stworzenie ogrodu przyjaznego zwierzętom nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy przewidzieć w nim miejsce na kocie harce czy psie zabawy i zadbać o przydatne do tego elementy wyposażenia ogrodu.

Pies w ogrodzie

Pierwsza rzecz, o jakiej należy pamiętać, to ogrodzenie. W zależności od wielkości zwierzaka powinno być nie tylko odpowiednio wysokie, ale należy zwrócić uwagę również na jego konstrukcję. Małe psy mogą z łatwością przecisnąć się między sztachetami, więc w tym przypadku lepiej postawić na ogrodzenia szczelne. Ważny jest także fundament, który utrudni psu wykopanie tunelu.

W ogrodzie przyjaznym zwierzętom nie może zabraknąć budy dla psa, w której nasz pupil może odsapnąć po długim spacerze lub wyczerpującej gonitwie za kotem. Wszystkie czworonogi lubią mieć swoje miejsce, gdzie czeka na nich znajome legowisko czy ulubiona zabawka. Dobrze wykonana buda dla psa zapewnia naszemu zwierzęciu wygodę i spokój, a odpowiednio zaimpregnowana sprawia, że schronienie dla psa jest przygotowane na różne warunki pogodowe. Domki dla zwierząt służą zatem czworonogom nie tylko jako miejsce wypoczynku, ale także schronienia. W upalne letnie dni to właśnie w drewnianej budzie mogą znaleźć cień i odpocząć od nagrzanego słońcem powietrza.

Jeśli w tygodniu pracujemy, a nasz pupil zostaje sam w domu, ogród może stać się dla niego centrum aktywności. Spędzając czas na otwartej przestrzeni, może wybiegać się do woli bądź wytarzać w trawie - bo czas spędzony bez właściciela wcale nie musi upływać na nudzie. Węsząc wśród zieleni, biegając po ogrodzie, pies będzie w ruchu i w swoim żywiole - a gdy zabraknie mu energii, upragnione legowisko znajdzie wewnątrz budy. Zabawa w ogrodzie może jednak skończyć się tragicznie dla hodowanych kwiatów i warzyw. Chcąc zniechęcić pupila do przebywania w niektórych częściach ogrodu, warto posłużyć się nieprzyjemnymi dla psa zapachami: należą do nich owoce cytrusowe (np. rozsypana skórka z pomarańczy), a w szczególności psi koleus. To niedrogi i skuteczny sposób, by skutecznie odstraszyć psa lub kota. Roślina zachowuje zupełnie neutralny zapach dla człowieka, jest także zupełnie bezpieczna dla zdrowia zwierząt.

Ogród - raj dla każdego czworonoga

Dobrze, jeśli pupil posiada specjalnie wydzieloną przestrzeń, w której może przebywać np. podczas wizyt gości. Warto, aby znalazła się w niej także buda dla psa. Schronienie dla psa powinno być ustawione w zacienionym miejscu, w pobliżu koniecznie trzeba umieścić też miskę ze świeżą wodą. Dzięki temu ukochany pupil będzie miał na dworze wszystko, czego potrzebuje.

Ogród przyjazny zwierzętom - aranżacja

Warto pamiętać, że psy to nie jedyne zwierzęta domowe, które będą się dobrze bawić w naszym ogrodzie. Choć mówi się, że koty chodzą własnymi ścieżkami, to w praktyce one też lubią przebywać w towarzystwie swoich opiekunów - wygrzewać się w ich pobliżu czy zwracać na siebie uwagę, polując na nieuchwytne ptaki. Elementy wyposażenia naszego ogrodu mogą być użyteczne w czasie kocich zabaw i sprawić im nie lada frajdę. Ustawiona obok drewnianej altanki kratka pod pnące rośliny posłuży naszemu pieszczochowi do rozciągania i rozprostowania grzbietu. Również pergola ogrodowa może stanowić wyzwanie wspinaczkowe dla czworonogów lubiących zabawy na wysokości. Wdrapywanie się na szczyt pergoli, choć nie zawsze ku uciesze właścicieli, może przynieść naszemu kotu sporo nieskrępowanej zabawy!

Kocie zabawy w ogrodzie

Jeśli w domu trzymamy gryzonie, również dla nich znajdzie się miejsce w ogrodzie przyjaznym zwierzętom. Królik czy świnka morska wypuszczone do ogrodu pooddychają świeżym powietrzem i zjedzą przy tym garść zielonej trawy. Miejsce dla takich małych zwierząt domowych łatwo wytyczyć płotkiem, by mieć pewność, że nigdzie nie uciekną. Może ono sąsiadować z budą dla psa – wówczas stworzymy w naszym ogrodzie czytelny fragment przestrzeni dedykowanej zwierzętom.

Króliki, świnki morskie  - spacer w ogrodzie

Zwierzęta pożyteczne w ogrodzie

Ogród to miejsce, w którym wiosną i latem pełno pączkujących roślin i grządek z warzywami. Pachnące kwiaty i drzewka owocowe przyciągają pożyteczne owady, które pełnią nieocenioną rolę w zapylaniu roślin. Dlatego warto patrzeć na ogród jako miejsce życia różnych zwierząt. Schronienie dla psa zwykle umiejscawiamy na poziomie gruntu, lecz przecież domki dla zwierząt mogą również znaleźć się na drzewie! Wykorzystajmy gałąź do przywieszenia na niej karmnika dla ptaków na zimę - gdzie zlatywać się będą sikorki i wróble. To nasi sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami, np. sikorka bogatka potrafi dziennie zjeść tyle owadów, ile sama waży. Na wiosnę przy drewutni bądź składziku na narzędzia możemy założyć też domek dla owadów, zapewniając im bezpieczne miejsca lęgowe. Jesienią schronienia chętnie poszukają tam trzmiele, by spokojnie przezimować.

Inne zwierzaki w ogrodzie

Stworzenie przyjaznego zwierzętom ogrodu nie jest trudne, a co więcej może być bardzo pożyteczne. Goszcząc owady w swoim ogrodzie, działamy na rzecz środowiska i niewielkim kosztem przyczyniamy się do utrzymania harmonii w przyrodzie. Owady odwdzięczą się nam, zjadając m.in mszyce czy zapylając rośliny z naszych rabatek.

Ogród to swoiste przedłużenie domowego zacisza i własnych czterech kątów. Urządzony pod nasze potrzeby i gusta jest miejscem, w którym chcemy przebywać. Warto przewidzieć w nim przestrzeń dla psa , kota czy ptaków, by w ich towarzystwie czerpać radość z obcowania z naturą. Zaplanujmy więc zieloną przestrzeń również z myślą o nich – ustawmy domki dla zwierząt i zaprośmy je do naszego ogrodu.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu