Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Jakie drewno najlepiej sprawdza się jako opał do kominka?

Jakie drewno najlepiej sprawdza się jako opał do kominka?

Jakże miło ogrzać się w cieple kominka w długie, chłodne, jesienne wieczory. Zanim jednak wygodnie rozsiądziemy się w blasku ognia, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni opał. Kominki przeważnie opalane są drewnem, ale aby spalanie było efektywne i bezpieczne drewno musi spełniać odpowiednie kryteria. Zakup dobrego opału nie jest tak łatwy, jakby się mogło z pozoru wydawać. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę kupując drewno opałowe do kominka.

Rodzaj drewna ma znaczenie

Jakie drewno powinniśmy wybrać - iglaste czy liściaste? Zdecydowanie w kominku powinno palić się drewnem liściastym. Drewno iglaste to zły wybór, ponieważ zawiera dużo żywicy. Pod wpływem wysokiej temperatury żywica rozpryskuje się, silnie dymi i powoduje nadmierne wytwarzanie sadzy. Ponadto podczas spalania żywica, odparowuje i tworzy tłustą, trudną do usunięcia warstwę na szybie i w przewodzie kominka. To wszystko sprawia, że kominek opalany tym rodzajem opału będzie wymagał częstszego, uporczywego czyszczenia, którego brak może doprowadzić nawet do zmniejszenia drożności komina! Jest to sytuacja niebezpieczna przede wszystkim dla naszego zdrowia, ale również dla żywotności pieca.

drewno kominkowe

W przypadku drewna liściastego problem nadmiaru żywicy nie istnieje. Drewno to przy spalaniu nie wytwarza szkodliwych związków i zostaje po nim niewiele popiołu. Dodatkowo popiół drzewny ze względu na zawartość potasu, magnezu, fosforu, sodu, wapnia i mikroelementów może być z powodzeniem stosowany jak nawóz dla roślin, które preferują zasadowy odczyn gleby. Zalet więc mamy sporo.

Spośród drzew liściastych jako opał najczęściej wykorzystuje się grab, jesion, buk, dąb, klon, brzozę.

W kominku można palić również ścięte gałązki drzewek owocowych! Oczywiście po odpowiednio długim sezonowaniu. Drewno owocowe dobrze się pali, wydziela ładny zapach i często wykorzystywane jest do wędzenia. Na wiosnę warto spróbować odebrać takie gałązki od działkowiczów.

Kaloryczność drewna

Wysoka kaloryczność to cecha najbardziej pożądana u drewna opałowego. Takie drewno wytwarza więcej ciepła przy spalaniu. Drewno liściaste doskonale spełnia ten warunek. Wielkość jego kaloryczności zależy głównie od gatunku, ale nie tylko.

Ilość kory

Zawartość kory w drewnie także wpływa na kaloryczność - im jej więcej, tym gorzej dla kominka. Kora niestety słabo się pali, dymi i powoduje obniżenie mocy opałowej. Jeżeli zależy nam na niskiej zawartości kory, jako materiał opałowy wybierzmy buk lub grab.

Twardość drewna

Im drewno twardsze tym bardziej kaloryczne. Najlepiej wypada tutaj drewno grabowe (najwyższa kaloryczność), dębowe i bukowe. Kupując drewno twarde zwróćmy uwagę na wielkość szczap. Grab czy dąb będzie nam ciężko porąbać na mniejsze kawałki. Najlepiej więc ten rodzaj drewna kupić w szczapach dostosowanych do rozmiaru naszego kominka. Drewno buka czy brzozy nie jest już tak twarde, dlatego spokojnie można kupić je w większych kawałkach i samodzielnie rozdzielić do mniejszych rozmiarów.

Przygotowanie drewna do palenia w kominku

Dobra wilgotność to podstawa

Drewno zbyt wilgotne nie będzie dobrze się palić. Wytworzy mniej ciepła, ponieważ duża część energii zostanie stracona na odparowanie wody. Co prawda będzie paliło się wolniej, dając złudzenie, że wystarczy na dłużej, ale jego kaloryczność będzie niska, za to dymu i trudności w rozpalaniu będziemy mieli pod dostatkiem.

Zakupiony opał powinien być więc właściwie przesuszony. Świeżo ścięte drzewo ma naturalnie wysoką wilgotność i wymaga suszenia (tzw. sezonowania) przynajmniej przez dwa lata. Dopiero wtedy uzyskuje optymalną wilgotność, która sprawia, że idealnie nadaje się do palenia.

Jeśli więc kupimy drewno świeże musimy je odpowiednio długo sezonować. Można oczywiście kupić drewno już sezonowane (zwykle droższe), jednak ważne jest, by nabyć je z dobrego źródła, gdzie będziemy mieli pewność, że faktycznie ma odpowiednią wilgotność.

Do sezonowania i przechowywania drewna idealnie nadają się drewutnie. To rozwiązanie, które pozwala na estetyczne i wygodne przetrzymywanie opału. Najlepiej wybrać wiaty na drewno z podłogą i dachem. Warto zwrócić uwagę, by dach był zabezpieczony papą bitumiczną lub gontem, co uchroni drewno przed przemakaniem od deszczu. Często spotykane są również domki narzędziowe z drewutnią - to praktyczne i uniwersalne rozwiązanie.

Najlepsze rozwiązania do sezonowania drewna

Palenie surowo zabronione

Bezwzględnie należy wystrzegać się palenia drewnem malowanym, lakierowanym czy impregnowanym. Spalanie takiego drewna powoduje wydzielanie szkodliwych substancji, niebezpiecznych dla środowiska i zdrowia. W czasach gdy smog w powietrzu przekracza wszelkie dopuszczalne normy, tym bardziej nie powinniśmy sami zanieczyszczać powietrza. Dodatkowo, za tego typu zachowania mogą być nakładane grzywny.

Rozpalony kominek, jego blask i ciepło stwarza niezwykłą, przytulną atmosferę. Posiadając wiedzę na temat właściwego doboru drewna sprawimy, że palenie w kominku będzie także ekonomiczne i ekologiczne, a kominek będzie nam dłużej, bezawaryjnie służył. Zalet jest sporo, warto więc wybrać właściwie, by wieczory przy kominku były czystą przyjemnością.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu