Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Ogrody wertykalne w mieszkaniu, na tarasie i w ogrodzie.

Ogrody wertykalne w mieszkaniu, na tarasie i w ogrodzie

Ogrody wertykalne to pionowe ściany tworzone z żywej roślinności. Są niezwykle oryginalną ozdobą, a walory dekoracyjne to nie jedyna ich zaleta. Znajdują zastosowanie nie tylko w domach, ale również coraz częściej można je spotkać w biurach, hotelach, restauracjach, a nawet w przestrzeni publicznej. Stwarzają niepowtarzalny klimat i nadają charakteru każdemu miejscu w którym się znajdą.

Jeżeli pragniemy stworzyć ogród wertykalny w swoim domu lub mieszkaniu nie wahajmy się. Możemy pokusić się o wykonanie tego ogrodu samodzielnie, bądź skorzystać z dostępnych gotowych rozwiązań. Istnieje na rynku także wiele firm, które specjalizują się w zakładaniu ogrodów wertykalnych. Jedno jest pewne - zielone ściany przyniosą nam wiele korzyści.

Zaaranżuj zieloną ścianę

               fot. Pinterest

Dlaczego warto posiadać ogród wertykalny w domu i mieszkaniu?

Ogrody wertykalne to przede wszystkim piękna i ciekawa dekoracja, ożywiająca przestrzeń i oryginalnie ją aranżująca. Ale to nie wszystko. Zielona ściana umieszczona w pomieszczeniu ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Powszechnie wiadomo, że rośliny wytwarzają tlen. Pionowy ogród pełen roślinności tworzy specyficzny, korzystny dla naszego zdrowia mikroklimat. Powietrze w pokoju z ogrodem wertykalnym jest nawilżone, świeże i wolne od zanieczyszczeń. Ogrody te działają także pozytywnie na nasze samopoczucie i komfort - odprężają i niwelują stres, a ponadto podnoszą poziom kreatywności, produktywności i koncentracji. Doskonale sprawdzą się w małym mieszkaniu, w którym brakuje miejsca na tradycyjne kwiaty doniczkowe - pionowa ściana pozwala umieścić wiele roślin na ograniczonej przestrzeni.

fot. Pinterest

Gdzie najlepiej stworzyć zieloną ściankę?

Pionowy ogród może zajmować całą ścianę lub jej fragment.  Może być zakładany wewnątrz pomieszczeń, a także na zewnątrz. Zielone ściany często wykorzystywane są na balkonach i tarasach, w celu subtelnego oddzielenia się od sąsiadów. W przestrzeni miejskiej możemy spotkać zielone ściany, które nie tylko dekorują, ale również niwelują smog lub działają jako izolacja akustyczna. Można je umieszczać wszędzie tam, gdzie miejsca na zieleń brakuje, a istnieje potrzeba uprzyjemnienia krajobrazu.

Pielęgnacja roślin w ogrodzie pionowym

Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie wertykalnym należy podlewanie, nawożenie i przycinanie. Profesjonalne systemy do montażu ogrodów wertykalnych posiadają zazwyczaj automatyczne nawadnianie i nawożenie. Gdy robimy ogród wertykalny samodzielnie warto zaplanować jego wykonanie tak, by umożliwić nieskomplikowane podlewanie i nawożenie roślin.

Przycinanie roślin to również bardzo ważny zabieg.  Na początku wzmacnia rozkrzewianie i rozrastanie kwiatów, dzięki czemu ścianka ładnie się zapełnia. W późniejszym czasie przycinanie jest konieczne, by nie nastąpiło nadmierne zagęszczenie roślin. Nie jest to korzystne gdyż zwiększa ryzyko pojawienia się chorób i szkodników.

Ogrody pionowe - naturalna dekoracja mieszkania

fot. Pinterest

Duży wpływ na łatwość pielęgnacji będzie miał dobór roślin. Aby zapewnić naszej zielonej ścianie długą trwałość wybierzmy gatunki mało wymagające i wytrzymałe. Komponując ścianę zwróćmy również uwagę na potrzeby wodne roślin - powinny być do siebie zbliżone.

Jakie rośliny do ogrodów wertykalnych?

Wbrew pozorom na zielone ściany nie musimy wybierać tylko roślin płożących. Za to na pewno powinniśmy zdecydować się na gatunki, które nie rozbudowują mocno systemu korzeniowego. Doskonale sprawdzą się tutaj na przykład paprocie, skrzydłokwiaty czy zielistki. Inne często wykorzystywane kwiaty to: aglaomena, anturium, kalatea, filodendron, epipremnum, monstera czy łosie rogi.

W zewnętrznych kompozycjach możemy wykorzystać wieloletnie rozchodniki i rojniki lub pnące bluszcze. Rośliny na zewnętrzne ogrody wertykalne muszą być odporne na mróz. Dla sezonowej dekoracji balkonu lub tarasu możemy wykonać ściankę z kwitnącymi bratkami, fiołkami, żagwinami, begoniami czy bakopami.

Ogród wertkalny - to proste!

fot. Pinterest

Ogród wertykalny? Zrób to sam!

Ogród wertykalny możemy jak najbardziej wykonać sami. Nie trzeba inwestować od razu w drogie rozwiązania.

Zaplanujmy go na dobrze oświetlonej ścianie, najlepiej naprzeciwko okna. Ściana musi być na tyle stabilna, by wytrzymać obciążenie konstrukcją i roślinami. Zabezpieczmy ją dodatkowo folią, która będzie chroniła przed wilgocią. Do umocowania roślin może nam służyć drewniana kratka ogrodowa, którą przymocowujemy do ściany. Na kratce zawieszamy doniczki z roślinami, bądź uszyte przez nas filcowe kieszonki z zasadzonymi kwiatami. Rośliny umieszczamy gęsto, tak by zapełniały całą przestrzeń i nie zostawiały wolnych prześwitów. W podobny sposób równie ciekawie można zaaranżować płot drewniany sztachetowy, a właściwie jego jeden moduł, przymocowany w pionie do ściany, między sztachetami umieszczając wybrane przez nas rośliny.

Na tarasie dobrym rozwiązaniem może być donica z pergolą. W kwietniku możemy zasadzić na przykład  pnące bluszcze. Taka dekoracja będzie nam służyła wiele lat.

Do zrobienia wertykalnego ogrodu można wykorzystać także drewniane palety lub skrzynie. W tej postaci możemy stworzyć na przykład zielnik.

Natura i ekologia

Ogród wertykalny to obecnie jeden z najmodniejszych trendów w ogrodnictwie. Ma wiele uniwersalnych zastosowań, zarówno w domowych  zaciszach jak i w przestrzeni publicznej. Nie tylko dekoruje i nadaje charakteru, ale ma także wiele pozytywnych właściwości dla naszego zdrowia, samopoczucia oraz dla środowiska. Jeżeli zależy na oryginalnym wnętrzu lub ciekawych aranżacjach balkonu lub tarasu, jest to rozwiązanie warte naszej uwagi.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu