Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Warzywnik w ogrodzie - zakładanie rozsady i tworzenie grządek podwyższonych

Warzywnik w ogrodzie - zakładanie rozsady i tworzenie grządek podwyższonych

Luty i marzec to miesiące, w których rozpoczynamy przygotowania do nasadzeń w warzywniku. Mogłoby się wydawać, że to dość wcześnie, ale właśnie w tym czasie przystępujemy do uprawy rozsady warzyw. Możemy przygotować ją w warunkach domowych lub w ogrodzie - na rozsadniku, bądź w inspekcie. Gdy temperatura na zewnątrz stanie się odpowiednio wysoka, podrośnięte warzywa przesadzamy na miejsce docelowe, do warzywnika. A on sam może przybrać oryginalną formę grządek podwyższonych. Być może w tym roku warto pomyśleć nad takim rozwiązaniem?

Czym jest rozsada?

Niektóre z warzyw możemy wysiać do gruntu dopiero gdy zniknie ryzyko przymrozków. Niekiedy jest to dopiero maj, a nawet jego druga połowa. Na pierwsze plony trzeba więc czekać dość długo. Jest jednak rozwiązanie, które może przyspieszyć dojrzewanie warzyw. Gdy za oknem pogoda straszy zimnymi temperaturami, zacznijmy uprawę warzyw z nasion w warunkach domowych. Przyszykujmy rozsad warzyw i zadbajmy o ich prawidłowy wzrost. Gdy zrobi się ciepło gotowe, podrośnięte warzywa zasadzimy w gruncie, w warzywniku.

Rozsada  w domu

Rozsadę warzyw możemy uprawiać w domu, wystarczy jasny parapet. Do niewielkich pojemników lub doniczek siejemy wybrane nasiona. Może to być sałata, kapusta, kalafior, brokuł, por, seler, cukinie, pomidory i ogórki. Jako podłoże najlepiej kupić gotową ziemię do rozsady. Wschodzące rośliny potrzebują światła, ciepła oraz wilgotności. Gdy zapewnimy im odpowiednie warunki zaczną kiełkować już po kilku dniach.

Następnie po około dwóch tygodniach młode siewki trzeba poprzerywać. Nie mogą rosnąć zbyt gęsto gdyż będą wtedy słabe i wiotkie.

Przed sadzeniem do gruntu rozsadę należy zahartować, czyli stopniowo przygotowywać ją do zmiany temperatury. Zabieg ten zaczynamy wykonywać na około dwa tygodnie przed przesadzeniem.

Rozsadnik i inspekt

Gdy zrobi się cieplej rozsadę możemy uprawiać bezpośrednio w ogrodzie. Warto więc przeznaczyć fragment działki na rozsadnik lub inspekt. Inspekt to rodzaj mini szklarni. Najczęściej stanowi skrzynię stojącą na gruncie, przykrytą szybą lub folią. Rozsadnik to po prostu część ogrodu przeznaczona na przygotowanie rozsady. Korzystamy z niej już przy wyższych temperaturach.

Wysiewy do gruntu

Niektóre warzywa możemy pod koniec marca wysiewać bezpośrednio do gruntu. Już na początku marca możemy wysiać rzodkiewkę, marchew, szpinak, koper, a pod koniec marca groch, bób, pietruszkę i jarmuż. Gdy pojawi się ryzyko przymrozków młode, wschodzące siewki okrywamy agrowłókniną.

Gdy rozsady podrosną i nadejdą ciepłe dni (najczęściej w drugiej połowie maja mija ryzyko przymrozków) młode warzywa trafią na grządki. Mogą to być tzw. grządki podwyższone - to ciekawe i ostatnio popularne rozwiązanie, z którym warto się zapoznać i zastosować u siebie.

Podwyższone grządki

Podwyższone grządki to idealne rozwiązanie gdy grunt na działce nie jest zbyt wartościowy lub gdy w ogrodzie brakuje miejsca na warzywnik. To również dobry pomysł dla osób, które ogrodu nie posiadają - zgrabny warzywnik można z powodzeniem ustawić na balkonie. Uzupełniony przez drewniane donice z ozdobnymi kwiatami lub kwitnącymi krzewami sprawi, że na balkonie powstanie przyjemny zielony zakątek.

Warzywniki drewniane

Grządka podwyższona to nic innego jak drewniana skrzynia, wypełniona gruntem. Właśnie w niej wysiewamy warzywa. Może występować w wielu formach:

Zalety grządek podwyższonych

Jest ich całkiem sporo. Po pierwsze, nawet gdy na działce mamy jałowy grunt, na grządce podwyższonej możemy uprawiać warzywa o wysokich wymaganiach. Wystarczy, że na grządkę wysypiemy odpowiednią, wartościową ziemię.

Grządki podwyższone są łatwiejsze do pielenia i ochrony roślin przed szkodnikami. Uprawiając rośliny w takiej formie chronimy je przed gryzoniami, kretami, a nawet domowymi zwierzętami, które mogą wchodzić w tradycyjne grządki.

Na plus grządek podwyższonych można zaliczyć także ich estetyczny wygląd. Poza warzywami możemy wysiać w nich ozdobne kwiaty (aksamitki, bratki) i zioła. Wybierzmy warzywa o dekoracyjnych liściach - jasne i ciemne zielenie połączmy z bordowymi odmianami sałat i bazylii. Pozwólmy zakwitnąć ziołom -  nie tylko dodadzą kolorów, ale będą także cennym pożytkiem dla pszczół. Niech poza atutami praktycznymi, warzywnik ma także walory dekoracyjne. Poza tym drewno zawsze ładnie prezentuje się w ogrodzie - drewniany warzywnik wpasuje się doskonale w każdy ogrodowy styl.

Warzywa z własnego ogródka to niepowtarzalny smak i satysfakcja z pozyskania zdrowych plonów. Zdecydowanie warto je uprawiać, a do tych przyjemnych prac możemy przystąpić już teraz. Właściwie przygotowany warzywnik nie będzie kosztował dużego nakładu pracy, a będzie zdobił ogród i przynosił smaczne korzyści.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu