Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Przedwiośnie w ogrodzie

Przedwiośnie – intensywny czas prac ogrodowych

Przedwiośnie – intensywny czas prac ogrodowych

Koniec zimy w ogrodach wygląda jakby jeszcze wszystko było uśpione, a tu zaczyna się czas dynamicznych prac w ogrodzie. Niekiedy zabiegi wykonane w tym okresie rzutują na przebieg całego sezonu wegetatywnego naszych nasadzeń w ogrodzie.

W zależności od warunków atmosferycznych w różnoraki sposób musimy zadbać o nasze działki. Jeśli utrzymuje się pokrywa śnieżna, to delikatnie strzepujemy ciężki śnieg z gałęzi drzew i krzewów by pędy nie uległy wyłamaniu. Jeśli utrzymuje się mróz, warto sprawdzić okrycia roślin i ewentualnie uzupełnić warstwę okrywową roślin bardziej wrażliwych na niekorzystne warunki atmosferyczne.  Podczas odwilży z kolei musimy zadbać o zimozielone okazy by nie dopuścić do przesuszenia. Nie możemy zapomnieć o wszystkich nasadzenia w donicach i warzywnikach, gdyż tu podłoże wysycha bardzo szybko. 

Na przedwiośniu, jeśli pogoda nam sprzyja zaczynam pierwsze prace w ogrodzie. Porządkujemy rabaty, wycinamy suche pędy, przycinamy rośliny kwitnące: budleje, hortensje, krzewuszki itp. Wszystkie prace musimy wykonywać ostrożnie, bo z ziemi wyłaniają się już świeże pędy roślin, jak również kwiaty przedwiośnia: ranniki, przebiśniegi czy krokusy.

Przełom lutego i marca to również, przy ładnej pogodzie, dobry moment do cięcia drzew owocowych. Pora wyciągnąć z domków narzędziowych sprzęt potrzebny do odmładzania drzewek. Warto przypomnieć, że zabiegi pielęgnacyjne zawsze dokonujemy czystymi i ostrymi narzędziami. Dzięki temu unikniemy rozprzestrzeniania się chorób oraz osłabienia drzew i krzewów. Jeśli temperatura nam sprzyja i utrzymuje się na poziomie 10 stopni możemy przystąpić do oprysków brzoskwiń i nektaryn przeciw kędzierzawości liści.

Kędzierzawość liści

domkach ogrodnika lub domach możemy przystąpić do wysiewu nasion kwiatów lub roślin użytkowych. Donice napełniamy najlepiej ziemią do rozsady (bogatą w odpowiednie mikro i makroelementy) i wysiewamy nasiona na lekko zwilżoną ziemię, po czym przykrywamy delikatnie warstwą próchniczą i ponownie zwilżamy. Dzięki temu w sezonie uzyskamy własne sadzonki pomidorów, papryki, sałaty czy selera.

W marcu sadzimy również, przy sprzyjających warunkach, krzewy i drzewa ozdobne jak i owocowe. Pamiętajmy by rośliny kupować tylko w sprawdzonych szkółkach. Jest to gwarancja, iż nabędziemy zdrowe i silne egzemplarze, które bez trudu przyjmą się w nowych warunkach. Planując nowe stałe nasadzenia pamiętajmy o pokroju roślin jaki osiągną w pełni swojego rozrostu, tak by w przyszłości sąsiadujące rośliny nie konkurowały ze sobą o dostęp do wody i słońca.

Bardzo ważnym zadaniem każdego ogrodnika na przedwiośniu jest odpowiednie nawożenie wszystkich roślin w ogrodzie zaczynając od trawników, po rośliny ozdobne i użytkowe. Dostarczenie odpowiednich związków pomoże im szybciej i łatwiej wejść w nowy sezon a później cieszyć nasze oko ich wyglądem.

Także szpadle i sekatory w dłoń. Zaczynam nowy sezon!

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu