Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Jakie zagrożenia czyhają na drewno w twoim ogrodzie?

Jakie zagrożenia czyhają na drewno w twoim ogrodzie?

Drewno jako materiał budowlany jest surowcem niezwykle efektywnym konstrukcyjnie, a także przyjaznym środowisku, jednak jego największa zaleta, czyli naturalność może okazać się także jego największą wadą. Bez odpowiednich zabiegów konserwacyjnych i zabezpieczających konstrukcje drewniane znajdujące się w naszym ogrodzie mogą po prostu ulec biodegradacji.

Rozkład drewna nazywany fachowo korozją wywoływany jest przez wiele czynników. Główne z nich to:

Rozwój grzybów – ten typ rozkładu pojawia się w drewnie narażonym na naprzemiennie występujące zawilgocenie i zasuszenie, czyli występuje głównie w elementach małej architektury ogrodowej, takich jak płoty, altany, czy deski tarasowe. Objawy widoczne są poprzez zauważalny nalot o kolorze szarym, brunatnym lub białym, jednak pojawienie się nalotu świadczy o już o daleko posuniętych zmianach w strukturze drewna.

Rozwój owadów - nie odgrywa tutaj roli poziom wilgotności drewna ani warunki atmosferyczne, gdyż mnogość gatunków owadów sprawia, że znajdą się wśród nich smakosze zarówno drewna wysuszonego, jak i mokrego, a także owady niszczące drewno już rozłożone przez konkretne gatunki grzybów. Ze względu na różnorodność metod działania owadów można uznać, że jest to najtrudniejszy do zwalczenia czynnik powodujący korozję drewna.

Czynniki fizyczne – czyli wszystkie procesy odpowiadające za pęcznienie, kurczenie, paczenie lub pękanie elementów drewnianych. Główną rolę odgrywają tutaj warunki atmosferyczne, takie jak zmiany poziomu wilgotności powietrza, temperatury oraz ekspozycja na promieniowanie UV. Ponadto zmiany w strukturze fizycznej  mogą sprzyjać rozwojowi korozji biologicznej, np. łatwiejszemu zagnieżdżaniu się grzybni w rozległych pęknięciach drewna.

O stopniu odporności na powyższe czynniki decyduje już sam moment pozyskania surowca. Drzewa ścięte przed osiągnięciem wieku odpowiedniego do wyrębu dają materiał kiepskiej jakości, podatny na rozwój grzybów oraz uszkodzenia mechaniczne. Istotna jest także pora roku, materiał uzyskany z drzew z wyrębu letniego charakteryzuje się wyższym stopniem wilgotności, co także sprzyja rozwojowi korozji biologicznej. Warto zatem zwrócić uwagę, czy producent drewnianej architektury ogrodowej pozyskuje surowiec zgodnie z dobrymi praktykami w tym zakresie, o czym świadczy min. posiadanie certyfikatu FSC (Forest Stewardship Council).

Istotne jest także zabezpieczenia drewna już na etapie konstrukcji. Najlepiej sprawdzającą się metodą, dającą długoterminowe efekty jest metoda impregnacji ciśnieniowej. Na skutek wtłaczania impregnatu pod wysokim ciśnieniem zostaje zabezpieczona cała struktura materiału, nie tylko powierzchnia, co skutecznie uniemożliwia rozwój grzybów oraz owadów. Jednak ten typ impregnacji dostępny jest tylko w warunkach przemysłowych, w warunkach domowych mamy do dyspozycji środki do impregnacji powierzchniowej, nakładane za pomocą pistoletów natryskowych lub wałków czy pędzli.

Nie ulega wątpliwości, że łatwiej jest zapobiegać niż redukować szkody, dlatego pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu drewna ogrodowego, zwłaszcza przed zbliżającym się okresem zimowym.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu