Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Grudzień – ostatnia szansa, by przygotować ogród na zimę.

Grudzień – ostatnia szansa, by przygotować ogród na zimę.

Zima to dla roślin niełatwy czas, niskie temperatury i mroźny wiatr mogą poważnie zaszkodzić krzewom, bylinom, a nawet dorosłym drzewom owocowym, dlatego – zanim będzie z późno – przygotujmy nasz ogród na nadejście zimowej aury.

 Nadejście pierwszych przymrozków to sygnał, że czas zacząć przygotowania do zimy

Nadejście pierwszych przymrozków to sygnał, że czas zacząć przygotowania do zimy, odpowiednio zaplanowane czynności poskutkują nie tylko lepszą żywotnością roślin ogrodowych, ale także sprawią, że wiosną -gdy stopnieją już śniegi - praca w ogrodzie będzie zdecydowanie przyjemniejsza.

Grudzień to okres, w którym na skutek pierwszych przymrozków drzewa zrzucają ostatnie resztki liści, jest to więc najlepszy czas, żeby zagrabić te zalegające na trawniku zanim przykryje je śnieg. Natomiast, jeśli trwa urosła zbyt wysoka jest to ostatni moment na wykonanie koszenia, gdyż za długie źdźbła wraz z resztkami liści mogą gnić pod śniegiem stając się pożywką do rozwoju pleśni na wiosnę

WARZYWNIKI

Grządki warzywników należy przekopać, jednak nie zaleca się zagrabiania ziemi, szczególnie jeśli gleba jest zbita i gliniasta, lepsze jest pozostawienie grządek w tzw. ostrej skibie, czyli zbitych grudkach, co wspomaga zachowanie wilgoci. W grudniu możemy już także zacząć myśleć o tym, jakie warzywa będziemy uprawiać w przyszłym roku, jest to dobry czas, aby zacząć w piwnicy pędzenie np. cykorii sałatowej.

 pozostawienie grządek w tzw. ostrej skibie, czyli zbitych grudkach, wspomaga zachowanie wilgoci.

DRZEWA OWOCOWE

Często na skutek dużych zmian temperatur zimą kora, a niekiedy całe pnie drzew owocowych mogą pękać, tradycyjnym sposobem na uniknięcie tego typu uszkodzeń jest opatulanie pni słomianymi matami, chochołami lub agrowłókniną, należy jednak pamiętać, aby wybrany materiał przepuszczał powietrze. Pozbawione liści korony drzew pozwalają nam także dokładnie ocenić stan gałęzi, jest to więc także dobry czas, by usunąć te wątłe oraz rosnące zbyt gęsto, umożliwiając w przyszłości równomierny i harmonijny rozwój pędów. Warto także wspomnieć, że grudzień to najlepszy czas na ścinanie zrazów, czyli pędów przeznaczonych do szczepienia drzew owocowych.

BYLINY

Dopóki temperatura nie spadnie na dłużej poniżej zera mamy jeszcze czas na podlanie roślin, tyczy się to zwłaszcza bylin zimozielonych, które w okresie zimowym także wykazują zapotrzebowanie na wodę. Następnie – po podlaniu - ziemię wokół rośliny przykrywamy agrowłókniną lub rozsypujemy drobną warstwę kory, która będzie zapobiegała przed zbytniemu przemarzaniu oraz utracie wilgoci przez glebę, można w tym celu użyć także gałązek drzew iglastych.

 Młode odnóżki możemy zdjąć ze stelaża i przygiąć ziemi, przykrywając agrowłókniną lub stroiszczem z drzew iglastych

KRZEWY

W przypadku krzewów, zwłaszcza delikatnych i szlachetnych odmian róż, należy u nasady rośliny usypać wysoki na około 20 – 30 cm kopiec z ziemi lub suchej kory. W przypadku róż pnących pędy należy okryć, najlepiej agrowłókniną, jeśli jest taka możliwość młode odnóżki możemy zdjąć ze stelaża i przygiąć ziemi, przykrywając agrowłókniną lub stroiszczem z drzew iglastych, w przymocowaniu do ziemi pomocne będą paliki drewniane.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?

Poza standardowymi zabiegami chroniącymi rośliny przed mrozem warto mieć na uwadze także ochronę przed wiatrem. Tego typu ochrona jest często uzależniona od ogólnej aranżacji ogrodu, nie jest jedynie owocem jednorazowych zabiegów. Trzeba pamiętać że wbrew pozorom skuteczniejszą osłonę przed wiatrem stanowią ogrodzenia ażurowe, niż lite, gdyż podmuchy powietrza są przez nie rozpraszane i łagodzone, natomiast w przypadku pełnych płotów lub parkanów wiatr najczęściej jest przekierowywany z wzmocnioną siłą w inne miejsce.

Pamiętajmy także, że swoistym rezerwuarem ciepła w ogrodzie są oczka wodne i małe stawy. Dopóki lód nie pokryje w pełni tafli wodnej para wydostająca się na powierzchnie tworzy w pewnej odległości specyficzny mikroklimat. Nie zapominajmy także o tym, że zimne powietrze jest cięższe od ciepłego, dlatego w przypadku, gdy nasz ogród położony jest na pochyłym terenie starajmy się sadzić niżej rośliny bardziej odporne na chłód, a wyżej te ciepłolubne.

Odpowiednie przygotowanie ogrodu sprawi, że ze spokojem będziemy mogli wyczekiwać pierwszych ciepłych dni, a nasz ogród łagodnie wybudzi się z zimowego snu, szybko rozkwitając bujną roślinnością.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu