Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Rośliny zimozielone, czyli zima w ogrodzie nie musi być biała.

Rośliny zimozielone, czyli zima w ogrodzie nie musi być biała.

Uprawa roślin zimozielonych, zwanych także wiecznie zielonymi może okazać się doskonałym sposobem by późna jesień, a także okresy bezśnieżnej zimy były dla naszego ogrodu czymś więcej niż jedynie czasem wegetacji i niecierpliwego oczekiwania na wiosnę.

Późna jesień i zima to czas szczególnie trudny dla wszystkich miłośników działek i ogrodów. Miejsce, które jeszcze nie tak dawno tętniło życiem powoli pustoszeje, a jaskrawe kolory kwiatów powoli zastępowane są przez dołująca szarość. Jednak jest pocieszenie dla wszystkich, którzy nie chcą  rozstawać się ze swoim ulubionym miejscem na tak długi okres – to rośliny zimozielone. Nie tylko drzewa iglaste zachowują żywotność przez okrągły rok, ale także krzewy i byliny, co sprawia, że możliwości aranżacji zimowego ogrodu są naprawdę szerokie.

 

Najpopularniejsze gatunki

  • bergenia – poza okresami kwitnięcia w okresie maja-kwietnia, kiedy rozwija gęsto osadzone na pędach kwiaty w różowym kolorze, cieszy oko także dzięki dużym sercowatym liściom, które – w zależności od gatunku – przybierają zimą odcień od brązowego po lekko czerwony. Jest to roślina długowieczna, wytrzymała na niskie temperatury, a dodatkowym jej atutem jest to, że dobrze rozwija się zarówno w miejscach zacienionych, jak i osłonecznionych.

  • bluszcz pospolity – tę roślinę zna z pewnością każdy, jest pnączem osiągającym nawet do kilkunastu metrów długości. Doskonale nadaje się do zdobienia ścian budynków, pni drzew i rozmaitych pergoli, dzięki niemu elementy architektury ogrodowej naturalnie łączą się z roślinnością tworząc coś w rodzaju jednego organizmu. Bluszcz lubi warunki półcieniste dlatego najlepiej sadzić go po północnej stronie zabudowań, dość długo się przyjmuje, potrzebuje na to roku. UWAGA: każda cześć tej rośliny jest trująca.

  • ciemiernik biały – to byliny wyjątkowe, gdyż charakteryzują się nietypowym okresem kwitnienia. Kwiaty ciemiernika możemy zobaczyć już zimą, stąd w niektórych krajach nazywany jest on „różą Bożego Narodzenia”. Roślinę uprawia się na glebie gliniastej o dużym stopniu wilgotności, zimą należy roślinę zabezpieczyć przed słońcem i wiatrem, natomiast latem systematycznie podlewać, gdyż letnie susze negatywnie wpływają na kwitnienie.

 

Jak zadbać o rośliny zimozielone?

Późna jesień i zima to trudny okres dla wszystkich roślin, a szczególnie dla tych, które nie zrzucają liści na zimę.

Większość roślin zimozielonych naturalnie występuje w bliskim sąsiedztwie drzew, które zapewniają im ochronę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym i wiatrem, dlatego należy zadbać aby skalniaki lub rabaty z takimi roślinami nie były wystawione na bezpośrednie działanie negatywnych czynników atmosferycznych, warto rozważyć ich umiejscowienie w pobliżu ścian domu lub żywopłotów.

Należy także pamiętać o zabezpieczeniu przed mrozami. Zbyt głęboko sięgająca zmarzlina uniemożliwia dyfuzję wody do korzeni, co w efekcie może prowadzić do wyschnięcia usychania, dlatego powierzchnię ziemi wokół rośliny należy ochronić przed nadmiernym przemarzaniem, można to zrobić wykładając miejsce świerkowymi gałązkami, a także wysypując warstwę torfu, kory lub suchych liści. W przypadku krzewów część nadziemną można obwiązać agrowłókniną lub słomianą matą.

Rośliny, które pozostają zielone cały rok przez cały rok potrzebują wody, zatem przed okresem zimowym należy je podlać, ale także podlewać w trakcie cieplejszych zimowych dni, gdyż z odmarzającej ziemi momentalnie odparowuje woda.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu