Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Świeże warzywa i zioła w ogrodzie i na tarasie

Świeże warzywa i zioła w ogrodzie i na tarasie

Młoda marchewka, soczyste pomidory, pachnąca mięta… W okresie wiosenno-letnim naszą kuchnię wypełniają kolorowe warzywa i aromatyczne zioła, spośród których najlepsze są te z domowej hodowli. Własny warzywnik to pewność, że nasza uprawa jest ekologiczna, a warzywa pozbawione sztucznych nawozów i pełne witamin. Zajęcia w ogrodzie wspaniale relaksują, przynosząc jednocześnie mnóstwo satysfakcji. Tym bardziej, że praca ogrodnika wcale nie musi być trudna, a ogródek, nawet warzywny, może być estetyczny i zadbany.

Drewniany warzywnik i podwyższona rabata – dlaczego warto je mieć w swoim ogrodzie?

Jeszcze kilka lat temu właściciele ogrodów musieli decydować, czy postawić na ogród pełen kwiatów, ciesząc się jego funkcją rekreacyjną, czy też przeznaczyć jego część na praktyczną uprawę warzyw. Dbając o estetykę ogrodu, warto pomyśleć o wykorzystaniu elementów wykonanych z naturalnego drewna, które będą doskonałym uzupełnieniem stylizacji ogrodu. Warzywniki drewniane, donice, zielniki i kwietniki ogrodowe nie tylko ułatwiają prowadzenie własnej uprawy, ale także pomagają wyeksponować jej efekty.

Podniesione rabaty i drewniane zielniki - najlepszy sposób na własną uprawę ogrodową

1. Sposób na efektywną uprawę warzyw w małym ogrodzie lub na balkonie

Podwyższone rabaty to doskonały sposób na urządzenie ogródka warzywnego na niewielkiej przestrzeni. Wewnątrz drewnianego warzywnika ziemia jest bardziej wilgotna, spulchniona oraz szybciej się nagrzewa.

2. Większa różnorodność uprawy

Podniesiona rabata pozwala na oddzielenie grupy warzyw lub ziół o odmiennych wymaganiach dotyczących rodzaju podłoża i sposobu nawożenia. W uprawie różnych gatunków warzyw doskonale sprawdza się warzywnik drewniany z kratką. W każdej z wydzielonych przestrzeni możemy zastosować innego rodzaju podłoże – bardziej kwaśne lub obojętne w zależności od potrzeb.

 3. Warzywnik drewniany – ogródek dostępny dla każdego

Rabaty podniesione o kilkadziesiąt centymetrów powyżej gruntu znacząco ułatwiają pielęgnację roślin bez konieczności ciągłego schylania się lub kucania. Wygodnym sposobem na uprawę warzyw i ziół w ogrodzie lub na balkonie jest solidny warzywnik drewniany z nóżkami. Dzięki takiemu rozwiązaniu własnym ogródkiem mogą cieszyć się także seniorzy czy osoby niepełnosprawne.

4. Estetyczny wygląd

Drewniany warzywnik trzyma grządki w ryzach, nie pozwalając, aby ziemia rozsypywała się wokół i brudziła ścieżki. Pozwala także na tworzenie cieszących oko kompozycji z ziół i warzyw.

Warzywnik dla początkujących – jak sadzić warzywa na działce lub w ogrodzie?

Warzywnik drewniany powinien stanąć w nasłonecznionej i osłoniętej przed wiatrem części ogrodu. Doskonałą barierę stanowi mur, żywopłot lub po prostu ściany budynku.

Stworzenie własnego warzywnika to nic trudnego - wykorzystaj drewnianą architekturę ogrodową

Zagospodarowanie miejsca w warzywniku należy dokładnie zaplanować, żeby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. W drewnianym warzywniku możemy posadzić pomidory, marchewkę, fasolkę szparagową, cukinię, buraki i inne ulubione warzywa, pamiętając jednak, że nie wszystkie będą tworzyć zgrane duety.

Nigdy nie należy sadzić obok siebie:

  • czosnku i buraków
  • marchewki i pora
  • cebuli i fasoli
  • kapusty i pietruszki
  • rzodkiewki oraz pomidorów.

 Właściwe sąsiedztwo może z kolei wpłynąć na efektywność plonów. Dlatego zastanawiając się, w jaki sposób zagospodarować drewniany warzywnik, warto dokładnie poznać zasady tzw. uprawy współrzędnej.

Bardzo korzystny wpływ na rozwój warzyw mają uprawy mieszane – warzyw i ziół. Niektóre gatunki ziół stymulują wzrost warzyw i chronią je przed szkodnikami.

Zielnik ogrodowy

Bazylia, cząber, majeranek, oregano, koper, rozmaryn – to jedne z najpopularniejszych ziół, które koniecznie powinny znaleźć się w przydomowym zielniku ogrodowym. Oprócz ziół, które wykorzystujemy podczas gotowania, warto pomyśleć o zasadzeniu w nim również gatunków atrakcyjnych wizualnie, jak np. lawenda, malwa czarna, dziurawiec zwyczajny. Od czego zacząć przygotowanie zielnika ogrodowego? Najefektywniejszym rozwiązaniem jest zakup gotowych sadzonek. Zioła można hodować także z nasion lub przygotowanych wcześniej w drewnianych donicach rozsad.

Zioła to rośliny niezbyt wymagające i stosunkowo łatwe w uprawie, niemniej zakładając zielnik ogrodowy należy pamiętać o kilku zasadach:

  • zioła jednoletnie i wieloletnie sadzimy w osobnych grupach;
  • przed sadzeniem ziemię warto użyźnić, dodając kompost;
  • niektóre zioła, jak np. mięta, mocno się rozrastają, dlatego należy zapewnić im odpowiednią ilość wolnego miejsca.

Świeże zioła to jest to! Najlepiej z własnej uprawy

Skrzynie inspektowe – większe plony na małej przestrzeni

Przedłużająca się zima czy nagłe spadki temperatur wiosną hamują wzrost warzyw i sprawiają, że dojrzewają one o wiele później. Właściciele dużych działek mogą pozwolić sobie na hodowanie warzyw w szklarni. Dla ogrodników mających do dyspozycji jedynie mały ogródek rozwiązaniem problemu są skrzynie inspektowe. To drewniane konstrukcje z foliowym lub szklanym nakryciem, które zapewniają warzywom optymalne warunki rozwoju. Inspekt zimny do ogrzewania roślin wykorzystuje energię słoneczną i umożliwia rozpoczęcie uprawy już w połowie marca. W przypadku inspektu ciepłego zarówno podłoże, jak i brzegi skrzyni inspektowej należy wypełnić obornikiem. W ten sposób sałatę, rzodkiewkę czy szczypiorek można zasiać już z końcem zimy.

Nie trzeba być doświadczonym ogrodnikiem, żeby cieszyć się własnoręcznie wyhodowaną marchewką czy świeżymi ziołami pozbawionymi sztucznych nawozów. Dlatego, planując aranżację przestrzeni, oprócz zakupu ogrodowych kwietników i roślin dekoracyjnych, warto pomyśleć również o akcesoriach takich jak warzywnik drewniany, donice czy skrzynie inspektowe, które sprawią, że ogród lub balkon będzie nie tylko elegancki, ale również praktyczny.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu