Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Drewniane donice w ogrodzie

Drewniane donice w ogrodzie

Donice w ogrodach stają się coraz bardziej popularne i trudno się temu dziwić, gdyż mnogość oferowanych na rynku projektów pozwala na pełną swobodę aranżacyjną. Wybór odpowiedniego modelu może sprawić, że nasz ogród będzie odznaczał się unikalnym charakterem, jednak przy wyborze pojemnika należy uwzględnić, nie tylko aspekt estetyczny, ale także rodzaj i wymagania roślin, które będą w nim rosły.

 Dlaczego drewno?

Decydując się donicę drewnianą należy pamiętać, że wymaga ona poświęcenia nieco więcej uwagi, niż np. donice kamienne czy plastikowe. Drewno jest surowcem który ciągle „pracuje”, może zmieniać swoją objętość i kształt pod wpływem czynników atmosferycznych, może także stać się pożywką dla grzybów lub larw owadów, dlatego, aby w pełni cieszyć się wyrobami drewnianymi musimy zatem pamiętać o ich systematycznej konserwacji. Jednak nagrodą za odrobinę więcej pracy jest ponadczasowy, naturalny wygląd donicy, który doskonale wpiszę się w architekturę każdego ogrodu. Pamiętajmy także, że pojemniki dla roślin wieloletnich i zimozielonych, z racji, że przez cały rok pozostają na zewnątrz, powinny wykazywać odporność na mróz, dlatego dobrym wyborem są donice z drewna impregnowanego ciśnieniowo, które zdecydowanie lepiej opiera się zmianom temperatury niż zaimpregnowane jedynie powierzchniowo.

 

O czym pamiętać przed zakupem?

Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć jest wielkość i kształt bryły korzeniowej rośliny, to ona tak naprawdę zadecyduje o rozmiarze kupowanej donicy. Pamiętajmy, że nie należy robić dla korzeni miejsca „na zapas”, zbyt duża donica w stosunku do masy korzeniowej spowoduje szybki rozwój części podziemnej, hamując jednocześnie rozwój części nadziemnej. Do roślin o palowym systemie korzeniowym wybierzmy donicę drewnianą wysoką, niskie i szerokie donice pozostawiając roślinom o wiązkowych korzeniach – zbyt głęboka donica w tym przypadku może prowadzić do gromadzenia się wody w dolnej warstwie gleby i gnicia korzeni.

Kolejną istotną rzeczą są otwory odpływowe. Pojemnik powinien być zaopatrzony w otwory, które pozwalają na swobodny odpływ nadmiaru wody. Aby uniknąć wysypywania się ziemi przez otwory można wnętrze donicy wyłożyć przepuszczającym wodę workiem geotekstylnym.

Pamiętajmy także, aby wziąć pod uwagę wymagania rośliny, co do stopnia nasłonecznienia i żyzności gleby. Dla roślin sezonowych zarezerwujmy słoneczne miejsca w ogrodzie, natomiast wieloletnie i zimozielone dobrze będą się czuły w miejscach zacienionych. Jeśli chodzi o podłoże, doświadczeni ogrodnicy preferują autorskie mieszanki dopasowane do indywidualnych potrzeb rośliny, natomiast mniej doświadczonym proponujemy zakup gotowego podłoża, wzbogaconego o odpowiednie dawki nawozów.

 

Jakie rośliny sadzić w donicach?

Za sprawą rosnącej popularności donic ogrodowych bogatsza staje się oferta odmian rośli dedykowanych konkretnie do tego typu uprawy.

  • Drzewka, krzewy, pnącza – w szkółkach ogrodniczych łatwo możemy dostać drzewa karłowate, specjalnie strzyżone i formowane na stelażach, co pozwala na uzyskanie niezwykłych kształtów, można także spotkać odmiany niedużych drzew owocowych, specjalnie przeznaczonych na uprawę w donicach. Bardzo w efektownie w donicach prezentują się także krzewy takie jak aronia, róża miniaturowa, bukszpany i ostrokrzewy. Nieśmiertelną klasyką są rośliny pnące, takie jak bluszcz, czy fasola wielokwiatowa.
  • Zioła – choć chętnie sadzimy je w domowych warzywnikach to świetnie odnajdują się także na zewnątrz w skrzyniach i donicach. Do wyboru mamy całe mnóstwo gatunków, żeby wymienić chociażby lebiodkę pospolitą (Oregano), koper, czy miętę pieprzową.
  • Rośliny bulwiaste – kojarzą się raczej jako rośliny wysadzane na grządkach i niezbyt często są u nas uprawiane w donicach, warto przełamać ten schemat, gdyż krokusy, tulipany, czy narcyzy doskonale prezentują się także w pojemnikach.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu