Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Ogrodowe postanowienia noworoczne

Ogrodowe postanowienia noworoczne

Początek nowego roku to czas postanowień noworocznych. Często dotyczą one także ogrodu. Z przyjemnością robimy plany, rozmyślamy co zasadzimy, o co bardziej zadbamy, co zmienimy. Obiecujemy sobie pamiętać o ważnych dla roślin zabiegach, właściwych porach sadzenia, przycinania i nawożenia. Warto już teraz stworzyć odpowiedni roczny plan, który pomoże w dotrzymaniu i realizacji noworocznych postanowień w ogrodzie.

Wiosna w domu

Jeśli wczesną wiosną chcemy mieć w domu parapet pełen kwiatów, już teraz powinniśmy zająć się pędzeniem roślin cebulowych. Zabiegowi temu poddaje się na przykład: tulipany, szafirki, hiacynty czy żonkile. Ma on na celu przyspieszenie kwitnienia cebulek, poprzez zapewnienie im specyficznych warunków. Stwarzamy więc im początkowo sztuczną zimę, przechowując je w chłodnym miejscu, a następnie sztuczną wiosnę, przenosząc je do ciepłego pomieszczenia, w którym zaczynają kwitnąć.

Plany w warzywniku

Obowiązkowo już teraz zaplanujmy nasz warzywnik. Najlepiej rozrysować go na kartce – uwzględniamy w nim szerokość grządek i odpowiednią ilość ścieżek, dzięki którym będziemy mieli łatwy dostęp do roślin i bezproblemową możliwość usuwania chwastów. Warto już teraz zająć się zakupem nasion i rozplanowaniem wysiewów. Nie zapominajmy o warzywnych sympatiach – niektóre rośliny nie lubią swojego towarzystwa, a inne wręcz lepiej rosną i plonują będąc blisko siebie.

Planując warzywnik przygotowujemy się także do wykonania rozsady. Pod koniec zimy, w warunkach domowych, z nasion uprawiamy m.in. pomidory, sałaty, brokuły, cebulę, por czy ogórki. Wiosną te małe sadzonki warzyw przesadzimy do gruntu.

W ogrodzie brakuje miejsca na warzywnik? Nie szkodzi. Jest na to rozwiązanie – warzywnik w postaci skrzyni na nóżkach lub warzywnik w formie trzypoziomowej skrzynki, doskonale sprawdzą się w tej sytuacji.

Właściwa pielęgnacja trawnika

Wbrew pozorom pielęgnacja trawnika jest dość mocno absorbująca. Najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić mu wiosną oraz jesienią. Te dwa terminy warto zapamiętać. Na wiosnę wykonujemy wertykulację, której zadaniem jest usunięcie martwych i zniszczonych źdźbeł trawy. Następnie warto wykonać  aerację, która zapewni dostęp tlenu. Polega ona na nakłuwaniu trawnika widłami lub specjalnym aeratorem. Tak potraktowany trawnik posypujemy piaskiem, by zapełnił nakłucia i sprawił, że ziemia będzie bardziej przepuszczalna i dotleniona. Po tych zabiegach zwykle konieczne jest dosianie trawy. Jeśli marzą nam się obrzeża trawnikowe – to dobry moment, by uzupełnić o nie nasz ogród.

Podstawą w pielęgnacji trawnika jest jego regularne koszenie (zazwyczaj 1 raz w tygodniu), nawożenie i podlewanie. Wiosną stosujemy nawozy z azotem, który napędza trawę do wzrostu. Jesienią należy użyć innego nawozu – nie możemy napędzać już trawy do wzrostu. Do zimy i spoczynku trawnik przygotowują nawozy z fosforem.

Jeśli więc obiecujemy sobie, że w tym roku nasz trawnik będzie zachwycał zielenią, musimy pamiętać o wiosennych i jesiennych zabiegach, a także regularnym koszeniu i nawadnianiu podczas całego sezonu w ogrodzie.

Przycinanie to konieczność

Wiosną wiele z krzewów wymaga przycięcia. To bardzo ważny zabieg, o którym nie można zapominać. Wczesną wiosną przeprowadzamy cięcie sanitarne – usuwamy wszelkie zniszczone lub uszkodzone gałązki. Nie usunięte mogą stać się źródłem infekcji. Wykonujemy także cięcie prześwietlające – usuwamy słabe gałązki, krzyżujące się i rosnące do środka krzewu. Wiosną przycinamy także krzewy i drzewka kwitnące latem np. róże i hortensje bukietowe. Latem zaś przycinamy drzewka kwitnące wiosną, jak na przykład bzy czy forsycje.

Wiosną przycięcia wymagają także żywopłoty oraz suche pędy traw ozdobnych.

Prace w sadzie

Poza przycinaniem czeka nas jeszcze jedno zadanie dotyczące drzewek owocowych - zastosowanie środków ochrony roślin. Zabieg przeprowadza się w lutym/marcu, zanim zawiążą się pączki. Jest to jedyny możliwy termin, którego nie możemy przeoczyć. Opryski mają na celu ochronę drzewek przed chorobami i zapewniają zdrowe i dorodne owoce. Drzewka owocowe rzadko dobrze i wysoko plonują bez naszego wsparcia, właśnie w tej formie.

Kwiatki na rabatki

Warto zaplanować na naszych rabatach miejsca na jednoroczne kwiaty ozdobne, zakupione w formie sadzonek. Już w marcu możemy zasadzić do gruntu urocze bratki, którym mróz do -5 stopni Celsjusza nie straszny. W połowie maja na rabacie mogą zagościć pelargonie. Latem warto pomyśleć także o kolorowych begoniach, niecierpkach czy goździkach. Rośliny te nie zimują w naszym klimacie, ale kwitną bardzo dekoracyjnie i ładnie ożywiają rabatę.

Rośliny cebulowe

W kwietniu lub maju sadzimy do gruntu cebule i bulwy roślin, które zakwitną latem. Należą tu m.in. dalie i mieczyki. Wykupujemy je przed pierwszymi przymrozkami – rośliny te nie zimują w gruncie.

Latem wykopujemy i przesuszamy cebule tulipanów, żonkili, szafirków itp. roślin cebulowych kwitnących wiosną. We wrześniu ponownie je sadzimy, by cieszyć się ich urokiem kolejną wiosną.

Architektura ogrodowa

Nowe ogrodzenie, budowa altanki ogrodowej, odnowienie i konserwacja domku narzędziowego – takie sprawy zazwyczaj odkłada się „na później”. A przecież jest to również ważny element ogrodowego krajobrazu oraz naszego komfortu. Warto zatem już teraz zaplanować zakupy, budżet i przejrzeć oferty sklepów.

Jeżeli jednym z naszych postanowień noworocznych było profesjonalne zadbanie o ogród, to zadań do wykonania mamy niemało. Jeśli jednak lubimy spędzać czas z naturą - będzie to dla nas także miły czas. Latem, w ciepły wieczór, gdy usiądziemy na tarasie, wśród pachnących kwiatów, na pewno stwierdzimy, że ta przyjemność warta była naszego wysiłku.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu