Pierwsze dni marca już za nami. To czas przedwiosennych prac ogrodowych. Szykujemy nasz ogród na nowy sezon, robimy porządki, sadzimy nowe rośliny i pielęgnujemy te, które już goszczą w naszym ogrodzie. Zadań jest niemało, ale jak każdy miłośnik ogrodnictwa, czekamy na ten czas z utęsknieniem, przez całą zimę. Przystępujemy więc do pracy.
Porządki po zimie
Ogród budzi się z zimowego snu i potrzebuje naszej pomocy, by wrócić do pełnej formy. W marcu temperatury zazwyczaj są już dodatnie, możemy więc coraz śmielej ściągać osłony, chroniące rośliny przed mrozem. Oczywiście najbezpieczniej robić to obserwując codzienne prognozy pogody i szacując ryzyko pojawienia się przymrozków. Gdy temperatury spadają poniżej zera, zabezpieczamy rośliny agrowłókniną. Niestety wiosenne przymrozki są dla roślin bardzo niebezpiecznie. Niekiedy potrafią przynieść więcej szkody, niż mrozy pojawiające się w zimowym okresie.
Nasz ogród z pewnością potrzebuje porządnego wygrabienia i wymiecenia naniesionych przez wiatr liści. Porządkujemy ścieżki, trawnik oraz rabaty. Wszelkie resztki organiczne – liście, suche części roślin, trawy, połamane gałązki wyrzucamy na kompostownik.
Robimy listę potrzebnych zakupów. Niezbędne będą nawozy do roślin oraz trawnika, kora którą obsypiemy podłoże przy roślinach iglastych, nasiona trawy, którymi uzupełnimy ubytki w trawniku, a także nasiona warzyw i kwiatów do wysiewu na rabaty lub na rozsadę. Robimy także przegląd małej architektury w naszym ogrodzie. Odświeżamy lub wymieniamy drewniane pergole, płoty lamelowe czy płotki trawnikowe.
Oprysk i przycinanie drzewek owocowych
Marzec to szczególny czas troski o drzewka i krzewy owocowe. Wiosenne przycinanie pozwala kształtować formę drzewka i jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Podczas przycinania należy usunąć pędy, które rosną zbyt blisko siebie i krzyżujące się. Usuwamy także gałęzie suche i z oznakami chorób lub szkodników. Zależnie od rodzaju drzewka owocowego, wycinamy pędy na których nie zawiążą się już owoce. Przykładowo w przypadku czereśni wytniemy pędy starsze niż trzyletnie, czereśnia owocuje bowiem na pędach młodszych.
Zanim pękną pąki liściowe możemy wykonać opryski chroniące drzewka owocowe przed chorobami i szkodnikami. Opryski wykonujemy stosując się ściśle do instrukcji dołączonej do używanego preparatu.
Marzec to także czas przycinania róż.
Pierwsze wysiewy
Pod koniec marca możemy wysiewać do gruntu pierwsze nasiona. W warzywniku drewnianym, bezpośrednio do gruntu możemy wysiać rzodkiewkę, szpinak, pietruszkę, bób i groch. Gdy pojawi się ryzyko przymrozków, wschodzące siewki okryjmy agrowłókniną. W warunkach domowych produkujemy rozsadę warzyw. W niewielkich pojemniczkach wysiewamy na przykład kapustę, kalafior, brokuły, sałatę masłową, a także paprykę i pomidory. Gdy minie ryzyko przymrozków, zasadzimy je w ogrodzie.
Na rabaty możemy wysiewać także kwiaty. To dobry czas na zasianie smagliczki, miłka letniego, groszku pachnącego, czarnuszki, ostróżki i gipsówki.
Wiosenne kwiaty cebulowe
Wiosna w ogrodzie to czas tulipanów, żonkili, krokusów, szafirków i hiacyntów. Jeśli chcemy mieć je na swoich rabatach, cebulki tych roślin musimy zasadzić w gruncie jesienią. Najbezpieczniej sadzić je w specjalnych koszyczkach, które ochronią je przed zniszczeniem przez szkodniki i gryzonie. Rośliny te najładniej prezentują się sadzone w grupach. Nie są wymagające. W większości lubią stanowisko słoneczne oraz żyzną, przepuszczalną glebę.
Nowe nasadzenia
Jeśli naszemu ogrodowi w tych pierwszych dniach marca brakuje kolorów, zadbajmy o to by w kolejnym sezonie pojawiły się na naszych rabatach rośliny, które właśnie w marcu obsypują się kolorowymi kwiatami. Możemy zasadzić je w kwietniu, w maju lub nawet dopiero jesienią. Zadbajmy o to by zagościły u nas na przykład wierzby, które już w pierwszych dniach marca obsypują się uroczymi kotkami. Do naszego ogrodu wybierzmy odmiany dekoracyjne – szczepione na pniu lub odmiany ASO z kolorowymi baziami. Warto również zasadzić forsycje. Ich żółte kwiaty rozjaśnią każdy ogród. Krzewy forsycji są mało wymagające, a do tego można z nich formować oryginalne żywopłoty. Godny uwagi jest także judaszowiec kanadyjski oraz wawrzynek wilczełyko, które kolorują ogród różowymi kwiatami. Z maksymalnie wcześnie kwitnących krzewów polecamy oczar. Jego nietypowe kwiaty pojawiają się już w lutym. Są niezwykle urokliwe, a wiele odmian dodatkowo pięknie pachnie.
Ozdabianie balkonów i tarasów
Możemy już ozdabiać kwiatami balkon lub taras. W marcu do tego celu najlepiej sprawdzą się bratki. Ich cały urok tkwi w tym, że są to rośliny odporne na niewielkie przymrozki. Doskonale znoszą temperaturę do -5% Celsjusza. Z powodzeniem możemy już teraz pokolorować nimi balkon. Doskonale rosną także na rabacie.
Marzec to nadal stosunkowo spokojny czas w ogrodzie. Dopiero za kilka dni rozpocznie się kalendarzowa wiosna, a wtedy prace w ogrodzie nabiorą tempa. Cieszmy się więc tymi spokojnymi chwilami przed pełnią sezonu. Obserwujmy jak nasz ogród budzi się do życia po zimie i starajmy się pomóc mu w powrocie do pełnej formy.