Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Pnącza w ogrodzie

Pnącza w ogrodzie

Pnącza to wyjątkowa grupa roślin. Właściwie wyeksponowane mogą być wielką ozdobą ogrodu. Lubią wspinać się po pergolach, ogrodzeniach, altanach, a nawet ścianach budynków. Idealnie sprawdzają się w tak zwanych miejscach cienistych lub trudnych, ukrywając na przykład szpecący murek lub zniszczoną siatkę ogrodzeniową. Często wykorzystywane są także jako rośliny okrywowe, tworząc na ziemi zdobne dywany i zastępując trawnik w miejscach, w których trawa nie chce rosnąć. Grupa pnączy jest bardzo liczna i niezwykle zróżnicowana.

Pnącza, zależnie od odmiany wspinają się po podporach wykorzystując pędy, wąsy czepne (niekiedy dodatkowo z przylgami), ogonki liściowe lub korzenie przybyszowe. W większości nie jest to grupa roślin trudnych w uprawie. Mogą zdobić ogród dzięki ulistnieniu (bluszcze), ale także pięknym kwiatom (powojniki, wiciokrzewy) i owocom jadalnym (aktinidia).

Pnączom do właściwego wzrostu należy zapewnić odpowiednie podpory. Do klasyki możemy zaliczyć pergole drewniane lub kratki ogrodowe.  Pięknie wygląda także altana ogrodowa okryta kwitnącym powojem. Możliwości jest mnóstwo.

Poniżej przedstawiamy listę najbardziej popularnych pnączy, które warto zaprosić do swojego ogrodu.

Bluszcze

Ich największą zaletą jest to, że są to pnącza zimozielone, co oznacza, że ich zielone liście będą zdobić ogród także zimą. Bluszcze, zależnie od odmiany różnią się wielkością liścia oraz jego kształtem i wybarwieniem. Doskonale sprawdzą się w zacienionych lub półcienistych zakątkach ogrodu. Niestety w mroźne, bezśnieżne zimy mogą przemarzać, warto więc zabezpieczyć je przez kopczykowanie (obsypanie podstawy rośliny korą lub ziemią).

Powojniki

Gdy kwitną są naprawdę zjawiskowe. Ich kwiaty są duże i barwne. Po przekwitnięciu zmieniają się w urocze kosmate owocostany, które także zdobią ogród, nawet jesienią. Ich wymagania oraz sposób pielęgnacji zależy od odmiany. Niektóre preferują stanowisko słoneczne, inne cieniste. Od odmiany zależy także sposób przycinania i mrozoodporność. Powojniki mogą zdobić różnego rodzaju kratki ogrodowe i drabinki, niekiedy oplatają także pnie drzew. Spotykane są również odmiany dobrze rosnące w pojemnikach, mogą więc również z powodzeniem udekorować balkon.

Wiciokrzewy

Wyróżniają je piękne rurkowate kwiaty, występujące w licznych kolorach. Jesienią kwiaty zmieniają się w błyszczące jagody, również dekoracyjne. Niektóre odmiany są zdobne również z liścia. Podobnie jak w przypadku powojników ich szczegółowa charakterystyka zależy od odmiany. Generalnie dobrze rosną w słońcu lub półcieniu, na glebach średnio żyznych. Owijają się spiralnie wokół podpór, ładnie zdobią ogrodzenia, trejaże ogrodowe i altany drewniane.

Wisteria (glicynia)

Bardzo popularne pnącze, silnie rosnące i obficie kwitnące. Kwiaty glicynii są duże, białe lub w odcieniach fioletu, zwisające z pnącza w dużych kiściach. Wisteria lubi miejsca słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Zimowych osłon wymagają w zasadzie tylko młode sadzonki. Glicynia potrzebuje bardzo silnych podpór, jej pędy wiją się mocno i są dość masywne.

Winobluszcz

Popularne pnącze, często pokrywające murki i ściany. Dekoracyjne przez cały rok i mrozoodporne. Ładnie i szybko się rozrasta. Wiosną jego liście są soczyście zielone. Jesienią przebarwiają się w piękne czerwienie i obsypują granatowymi owocami, chętnie zjadanymi przez ptaki.

Hortensja pnąca i przywarka japońska

Największą ozdobą hortensji pnącej są białe kwiaty, które pojawiają się na przełomie czerwca i lipca. Liście ciemnozielone, jesienią przebarwiają się na żółto. Lubi miejsca cieniste lub półcieniste, osłonięte od wiatru. Sprawdza się jako roślina okrywowa - pięknie pokrywa cienisty teren pod drzewami. Sprawdzi się także jako pnącze zdobiące duże drewniane pergole, pawilony ogrodowe lub nawet wiaty garażowe. Podobną rośliną do hortensji jest przywarka japońska. Ma w zasadzie takie same wymagania, ale jej kwiaty są dużo bardziej oryginalne - białe lub różowe, listkowate podsadki otaczają delikatne baldaszki kwiatów.

Milin

Jego dekoracyjne trąbkowate, duże kwiaty pojawiają się od lipca do września. Są najczęściej żółte, pomarańczowe lub czerwone. Najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym i ciepłym. Młode osobniki wymagają zimowego okrycia.

Pnącza owocujące

Ciekawym pnączem, zyskującym ostatnio na popularności jest aktinidia, zwana także mini kiwi. Jej owoce poza kiwi, smakiem i wyglądem przypominają owoce agrestu. Najbardziej znanym pnączem owocującym są także winorośle, zwane po prostu winogronami. Do ich poprowadzenia najlepiej sprawdzi się prosta pergola drewniana.

Warto uzupełnić ogród o pnącza. Ich zalet jest mnóstwo. Zajmują niewiele miejsca, urozmaicają ogród zdobiąc małą architekturę ogrodową, mają zróżnicowane wymagania stanowiskowe, dzięki czemu znajdzie się dla nich miejsce w każdym zakątku ogrodu. Są łatwe w uprawie - do zdrowego wzrostu wystarczy im w zasadzie regularne podlewanie, wiosenne nawożenie oraz właściwe przycinanie. Mają walory zarówno dekoracyjne, jak i w przypadku pnączy owocujących, użytkowe. Pnącza to niezwykle ciekawa grupa roślin, zdecydowanie warte tego by pojawić się w naszym ogrodzie.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu