Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Wiosenne owoce i warzywa w Twoim ogródku

Wiosenne owoce i warzywa w Twoim ogródku

Lato coraz bliżej. W sklepach pojawiły się pyszne sezonowe owoce i warzywa. Warto korzystać z dobrodziejstw jakie teraz dostarcza nam natura. Warto także spróbować  wyhodować je samodzielnie, w przydomowym ogródku. Nasze plony będą smaczne, zdrowe i ekologiczne, a dodatkowo będziemy mieli pewność, że nie są przenawożone lub nadmiernie opryskane środkami ochrony roślin. Poza tradycyjnymi i popularnymi roślinami, warto skusić się na oryginalne warzywa i owoce, które nie dość, że smakują wybornie to również są łatwe i niewymagające w uprawie. Oto niektóre z nich.

Uprawa rabarbaru

Jedną z roślin typowo sezonowych jest rabarbar. To warzywo letnie, z którego najczęściej przygotowuje się orzeźwiające kompoty lub piecze kruche ciasta z jego dodatkiem. To roślina wieloletnia, łatwa w uprawie. Wielbiciele jej kwaskowatego smaku bez większego wysiłku mogą uprawiać ją w przydomowym ogródku. Możliwa jest także uprawa rabarbaru w pojemniku. Drewniana donica z rabarbarem, o dużych liściach i czerwonych łodygach będzie pełniła także, poza funkcją praktyczną, rolę dekoracyjną. Dla rabarbaru należy zapewnić stanowisko słoneczne, a glebę żyzną, wapienną i wilgotną. Rabarbar uprawiamy z sadzonki. W tej postaci można kupić go w sklepach ogrodniczych. Można sadzić go do gruntu jesienią, jak i wiosną. Na zimę roślina pozornie obumiera, ale na wiosnę wypuszcza nowe listki. Zbioru rabarbaru dokonuje się latem (około lipca). W kulinariach wykorzystywane są czerwonawe łodygi rabarbaru. Ważne zabiegi pielęgnacyjne to regularne odchwaszczanie oraz usuwanie kwiatostanów, które mogą osłabiać roślinę.

Uprawa truskawek

Smak truskawek z własnej uprawy nie ma porównania, do tych kupowanych w sklepie. Warto w swoim ogrodzie zaplanować choć kilka krzaczków tych pysznie owocujących krzewów.

Miejsce do uprawy truskawek powinno być słoneczne, a gleba żyzna i przewiewna, dobrze zasobna. Najlepiej jesienią nawieźć ją obornikiem.

Truskawki zazwyczaj kupujemy w formie sadzonek, które sadzimy do gruntu wiosną. Grunt powinien byś dobrze odchwaszczony. Truskawki możemy sadzić w nacięcia w wyłożonej na grządce agrowłókninie. Zapobiega to nadmiernemu wyrastaniu chwastów, które mogą osłabić owocowanie truskawki. Dobrą metodą jest także wysypanie podłoża przy truskawkach słomą, zapobiega to z kolei zabrudzeniom owoców ziemią.

Gdy truskawki zasadzimy wiosną, obfitości owoców doczekamy się w kolejnym roku, około czerwca. Jesienią truskawki wypuszczają pędy tzw. rozłogi, z których możemy pozyskać nowe sadzonki. Warto to zrobić, by uzyskać ciągłość plonów. Co roku naszą truskawkową plantację powinniśmy uzupełniać o świeże sadzonki, ponieważ krzaczki przestają owocować po 3-4 latach. Nie musimy dokupować nowych truskawek, wystarczy wykorzystać co jesień wyrastające pędy. Nadmierną ilość rozłóg obcinamy i wyrzucamy.

Po 2-3 tygodniach od zakończenia zbiorów liście truskawek należy obciąć. Zabiegu nie wykonujemy na truskawkach jednorocznych. Sadzonki 4 letnie warto usunąć, raczej nie będą już owocować. Przycinanie zależy także od odmiany truskawek jaką posiadamy, jeśli nasza odmiana ma powtórzyć owocowanie jesienią, cięcia nie należy wykonywać.

Truskawki możemy uprawiać także w pojemnikach. Sprawdzą sie jako krzaczek owocujący na balkonie, a także na grządce podwyższonej. W tej roli sprawdzi się na przykład warzywnik drewniany.  Ciekawe są także truskawki wiszące, które mogą rosnąć nawet na niewielkim balonie, podwieszone w ładnym koszu u sufitu.

W zasadzie te same zasady tyczą się uprawy poziomek. Truskawka to właściwie krzyżówka dwóch odmian poziomek. Ma więc podobne potrzeby i wymagania.

Uprawa szparagów

Szparagi, podobnie jak truskawki i rabarbar to rośliny kochające słońce. Preferują glebę żyzną, bogatą w składniki odżywcze i przepuszczalną. Szparagi kupujemy i sadzimy w postaci tzw. karp. Sadzimy je wiosną w tzw. bruzdach, czyli zagłębieniach utworzonych na grządkach. Na plony niestety trzeba poczekać około 3 lat. Nie warto zrywać młodych szparagów, należy pozwolić roślinie się rozrosnąć. Jesienią młode sadzonki ścinamy i dbamy o ich regularne odchwaszczenie. Szparagi to byliny, rośliny wieloletnie zimujące w gruncie. Część nadziemna rośliny na zimę zamiera, a wiosną wypuszcza młode pędy zwane wypustkami, które są właśnie częścią jadalną rośliny.

Uprawa pomidorków koktajlowych

Pomidorki koktajlowe możemy bez trudu uprawiać zarówno na rabacie jak i w donicy. W drugiej połowie maja możemy wysiać ich nasiona bezpośrednio do gruntu lub pojemnika. Późnym latem doczekamy się pysznych owoców. Krzaczki pomidorków koktajlowych często wymagają podpory. Jej rolę może spełnić kratka drewniana. Wybierzmy kratkę w formie prostokąta, o wymiarach 60x180 cm, którą możemy umocować na grządce w poziomie. W ten sposób powstanie niewysoki płotek, będący idealnym podparciem dla pomidorów.

Poza tradycyjnymi warzywami, takimi jak buraczki, marchew, sałata, natka pietruszki czy koper warto postarać się o uprawy warzyw mnie popularnych, pojawiających się krótko w sezonie, a wartościowych z powodu walorów smakowych i zdrowotnych. Ich uprawa nie nastręcza wyjątkowych trudności, a mimo to nie są łatwo spotykane w większości tradycyjnych warzywników. Wprowadźmy więc na nasze grządki nieco oryginalności, wykwintności, a przede wszystkim dobrego i wyjątkowego smaku.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu