Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Letnie kwiaty – wyjątkowa ozdoba ogrodu

Letnie kwiaty – wyjątkowa ozdoba ogrodu

Lato w Polsce to festiwal kolorów. Łąki wysypane są wielobarwnymi roślinami, pola uprawne przypominają mozaikę a lasy porośnięte są nie tylko zielonymi drzewami, ale także kolorowymi owocami. A w ogrodach królują kwiaty. Przepiękne, pachnące i zachęcające. Przechodząc alejkami ogródków działkowych lub przejeżdżając uliczką na osiedlu domków, podziwiać możemy przeróżne aranżacje: pnące, płożące, rozsypane po całej przestrzeni lub schludnie uporządkowane w rabaty. Bo kwiaty są od tego, aby cieszyć nasze oczy.

Kolorowe rabaty

W lecie zakwita wiele rodzajów roślin. Są też takie, które utrzymują się choć zakwitły już wcześniej. Każdy z nich określamy letnim kwiatkiem, bowiem właśnie wtedy możemy je podziwiać. Warto uprawiać je w swoim ogródku, nie tylko ze względu na walory dekoracyjnie. Kwiaty przyciągają wiele pożytecznych owadów.

Rabaty kwiatowe to również powód do dumy. Zapraszając gości na ogrodowe party lub grilla z pewnością zrobisz wrażenie prezentując im kwiatowe zakątki ogrodu. Spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi na łonie natury to czysta przyjemność.

W jaki sposób ozdobić przestrzeń kwiatami? Jest na to kilka sposobów:

  • Rabaty – najbardziej popularna forma. Wydzielona przestrzeń, w której uprawiane są różne gatunki kwiatów. Tworzą piękne, barwne skupiska. Można je dowolnie łączyć i komponować według własnych upodobań. Najlepiej oddzielić miejsce na rabaty za pomocą rollborderów drewnianych lub niskich płotów sztachetowych.
  • Donice – ich zaletą jest możliwość przemieszczania oraz wyjątkowa funkcja ozdobna. Najlepiej do tego celu nadają się donice drewniane ze względu na spójność z krajobrazem i naturalny charakter materiału.
  • Styl wiejski – czyli kwiaty rozsypane po całym ogrodzie, bez aranżacji.

Wśród letnich roślin ozdobnych wyróżniamy jednoroczne i wieloletnie.

Kwiaty jednoroczne

Należą do nich chociażby popularne aksamitki. Najbardziej znane są te pomarańczowe, ale odmian i kolorów aksamitek jest dużo więcej. Pięknie wyglądają na rabatach tworząc barwne dywany. Można je też uprawiać w doniczkach. Dorastają do kilkudziesięciu centymetrów i kwitną od czerwca do października.

Kolejnym przykładem są maciejki w odcieniach fioletu i błękitu. Charakteryzują je drobne kwiaty, które świetnie wyglądają w donicach i kwietnikach. Osiągają wzrost 40 cm i kwitną w podobnym okresie do aksamitek (choć nieco krócej, bo do sierpnia).

Kwiaty wieloletnie

Ich przedstawicielem jest bez wątpienia bratek ogrodowy, który rozpoznawany jest nie tyko przez ogrodników, ale nawet przez dzieci. Niewielka roślina kwitnąca od czerwca, posiada duże kwiaty we wszystkich kolorach tęczy. Często można je spotkać również na skwerkach miejskich. My polecamy połączenie fioletowo-żółtych bratków z szarą donicą Wooder. Efekt jest niesamowity!

Irysy to kolejny ulubieniec właścicieli ogrodów. Sympatię zyskały nie tylko ze względu na piękne kwiaty i dużą różnorodność, ale także na możliwość uprawy w słońcu i cieniu. Mają bardzo charakterystyczny, duży kwiatostan wyróżniający się spośród innych roślin i kwitną aż do późnego lata. Należy im tylko zapewnić umiarkowanie wilgotną, żyzną glebę.

Róże – na pergole, rabaty i w donice

Osobny rozdział warto poświęcić różom. To kwiat-symbol. Znany i podziwiany na całym świecie. Róże można również zaliczyć do letnich kwiatów, bowiem zaczynają kwitnąć w czerwcu. Część odmian kwietnie nawet późną jesienią, niektóre zakwitają kilka razy w sezonie, a jeszcze inne utrzymują kwiaty przez kilka miesięcy. Róże lubią, jak się o nie zadba: słoneczne stanowisko, odpowiednia gleba, nawożenie, ochrona przed mrozem. Warto jednak włożyć w ich uprawę nieco wysiłki, bowiem owocuje on wyjątkowo pięknymi kwiatami.

Róża jest krzewem, który występuje w setkach odmian. Do ogrodu najlepiej wybrać specjalne rodzaje przeznaczone do takich upraw. Są wśród nich:

  • Róże rabatowe: cechuje je to, że na jednym pędzie mogą wytworzyć nawet do kilkudziesięciu kwiatów. To właśnie je najczęściej spotykamy w ogrodach w postaci rabat lub niskich żywopłotów.
  • Róże pnące: posiadają długie, wiotkie pędy. Pięknie prezentują się na pergolach drewnianych lub kratkach ogrodowych – można z nich tworzyć efektowne aranżacje.
  • Róże w donicach: najlepsze do takiej uprawy są róże miniaturowe.

Tworząc rabatę, na której będą ze sobą łączone różne gatunki, warto pamiętać, że każda roślina ma swoje wymagania odnośnie pielęgnacji i warunków uprawy. Nie wszystkie kwiaty lubią też swoje sąsiedztwo. Przy odpowiednio dobranych kwiatach oraz uwzględnieniu ich preferencji efekt z pewnością wyjdzie znakomity.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu