Jesień. Jedni kochają ją za bogactwo kolorów, inni nienawidzą bo zwiastuje zbliżające się chłody i ciemność. Dla właścicieli działek i ogrodów jest to moment na prace przygotowujące do sezonu zimowego, ale nie tylko. Wrzesień i październik to miesiące, w których temperatury są jeszcze zazwyczaj na tyle wysokie, że śmiało można korzystać z aktywności czy relaksu poza domem i złapać trochę słońca. Poza tym krajobraz urozmaicony jest przez kolorowe jesienne kwiaty, pyszne owoce i liście zmieniające barwę. W tak pięknych okolicznościach przyrody prace ogrodowe wcale nie muszą być przykrym obowiązkiem.
Oto 10 najważniejszych spraw, o których należy pamiętać jesienią:
1. Zabezpiecz drewnianą architekturę ogrodową
Drewniane elementy i konstrukcje małej architektury ogrodowej należy systematycznie konserwować. Choć część z nich jest zabezpieczona przez producenta impregnacją próżniowo-ciśnieniową, to dobrze jest od czasu do czasu użyć zewnętrznych preparatów, aby przedłużyć trwałość produktów. Powierzchnię drewna należy oczyścić i odtłuścić a następnie nałożyć odpowiedni środek przeznaczony do drewna użytkowanego na zewnątrz. Zimą drewno narażone jest na działanie niskich temperatur i wilgoci (czego konsekwencją jest pleśń), dlatego odświeżenie impregnacji na jesień jest dobrym pomysłem.
2. Przygotuj pomieszczenie na narzędzia i sprzęty
Jeśli w swoim ogrodzie nie posiadasz jeszcze miejsca na przechowywanie akcesoriów, to najwyższy czas, aby je zakupić. W zależności od zapotrzebowania może to być niewielka szafa ogrodowa, domek narzędziowy lub wiata garażowa. W zamkniętych przestrzeniach Twoje narzędzia, kosiarki, nieużywane donice czy konewki będą odpowiednio chronione przed mrozem i wilgocią. Wiata garażowa z pleksą to doskonałe miejsce na wstawienie większych gabarytów (np. mebli ogrodowych lub elementów placu zabaw dla dzieci), aby nie zalegał na nich padający śnieg. Polecamy drewniane konstrukcje impregnowane ciśnieniowo – to najlepszy wybór do ogrodu.
3. Załóż kompostownik
Jesień to najlepsza pora na zakładanie kompostownika, ze względu na to, że porządkując ogród przed zimą, zbieramy mnóstwo organicznych resztek roślinnych, które warto zagospodarować. Należy jednak pamiętać, że do kompostownika nie można wrzucać roślin z chorobami oraz chwastów z nasionami. Zakładając kompostownik po paru miesiącach zyskamy naturalny, ekologiczny nawóz przydatny w uprawie wielu roślin.
4. Przeprowadź zabiegi pielęgnacyjne roślin i zabezpiecz je przed mrozem
Jesienią nie należy zapominać o systematycznym podlewaniu. Dotyczy to zwłaszcza roślin zimozielonych i drzew iglastych. Należy to robić do momentu, aż ziemia zamarznie. Niektóre rośliny należy również poprzycinać, aby zapobiec przyrostom, które mogą uschnąć w trakcie mrozów. Przycinanie należy przeprowadzić również w przypadku roślin, na których zauważyłeś zmiany chorobowe. Ważną sprawą jest również zabezpieczenie roślin przed mrozem. W zależności od gatunku, można do tego wykorzystać ściółkę (trociny, liście, kora), kopczyki z ziemi, słomianą matę lub agrowłókninę.
5. Posadź kwiaty, krzewy i drzewa
Jesień to również czas na sadzenie. Co prawda na efekty trzeba będzie niestety poczekać (najwcześniej do wiosny), ale na pewno warto! We wrześniu i październiku sadzimy rośliny cebulowe (krokusy, tulipany, przebiśniegi), drzewa i krzewy owocowe a także byliny. Jeśli w Twoim ogrodzie nie ma jeszcze zbyt wielu kwiatów i chciałbyś nieco ożywić przestrzeń, to zachęcamy do założenia wrzosowiska – efekt jest natychmiastowy.
6. Złap ostatnie promienie słońca
Jesienne słońce może dać dużo komfortu i doładować energię witalną przed zimą. Nie musisz się martwić o upały i oparzenia słoneczne, a ciepłe promienie uprzyjemnią przebywanie w ogrodzie. Niestety dni robią się coraz krótsze, więc warto zaplanować takie przyjemności w okolicach południa. Jeśli jesteś amatorem fotografii, to skorzystaj ze złotej godziny tuż przed zachodem słońca i uwiecznij swój ogród na zdjęciach. A wieczorem możesz rozpalić ognisko i ogrzać się przy gorących płomieniach.
7. Korzystaj z darów jesieni
Wczesna jesień to czas zbiorów owoców: jabłka, gruszki, śliwki, orzechy. Warto zrobić sobie przerwę w pracach ogrodowych i zjeść jabłko prosto z drzewa. Tak smakuje najlepiej! Chociaż dużą konkurencją jest również domowej roboty szarlotka na ciepło. Z ogrodowych przysmaków warto również sięgnąć po buraki, mające wyjątkowe właściwości zdrowotne a także dynie, idealnie nadające się do zup lub ciast.
8. Pamiętaj o zwierzakach
Zwierzęta to część ogrodowego ekosystemu. Warto zatroszczyć się o to, żeby chciały nas odwiedzać. Zwłaszcza ptaki, które zjadają szkodniki. Przed zimą można zbudować dla nich karmniki i na bieżąco uzupełniać je ziarnami. Kolejnym często spotykanym gościem w ogrodzie są jeże – pomagają nam pozbyć się ślimaków, więc dla nich również można przygotować specjalne domki na zimę.
9. Ciesz się kolorami
Ogród jest piękny nie tylko wiosną i latem, kiedy kwitnie większość kwiatów. Jesienią zamienia się w wielobarwny raj za sprawą wspomnianych wcześniej wrzosów, popularnych chryzantem w setkach odmian, aksamitek, dalii, pelargonii i wielu wielu innych. Ale kwiaty nie są jedyną kolorową ozdobą ogrodu o tej porze roku. Również owoce takie jak jarzębina czy czarny bez potrafią urozmaicić jesienny krajobraz.
10. Zadbaj o trawnik
Jesienią trawnik należy kosić rzadziej i wyżej (na około 4 cm). Ostatnie koszenie najlepiej wykonać na początku listopada. Warto również przeprowadzić aerację. Przed zimą trawę trzeba oczyścić z suchych liści, mchów i gałązek. Jesień jest również dobrą porą na zakładanie trawnika – w przypadku trawników z rolki można to nawet w listopadzie.