Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Pomysły na świąteczne dekoracje w ogrodzie, na tarasie i na balkonie

Pomysły na świąteczne dekoracje w ogrodzie, na tarasie i na balkonie

Grudzień to najbardziej rozświetlony i rozmigotany miesiąc w roku. Świąteczny klimat udziela się każdemu i na każdym kroku. Gdziekolwiek nie spojrzysz, tam pojawiają się błyszczące wszystkimi kolorami bombki, łańcuchy i lampki. W domach, w biurach, na ulicach, w parkach i w sklepach. I choć część osób twierdzi, że to przesada, to zdecydowana większość poddaje się gwiazdkowej euforii, aby okres oczekiwania na święta upłynął w magicznej atmosferze.

Gdy zaplanowaliście już domowe ozdoby, wiecie w jakim kolorze w tym roku przystroicie choinkę, zakupiliście piękny obrus na stół i wszystkie potrzebne akcesoria do wykonania stroików, czas pomyśleć o dekoracjach zewnętrznych części Waszych domów i mieszkań. Przydomowy ogród, taras oraz balkon to miejsca, w których również możecie dać upust swojej kreatywności i poszaleć z pięknymi zimowo-świątecznymi ozdobami.

Dekoracje świąteczne w ogrodzie

Późną jesienią oraz zimą ogrody zazwyczaj pustoszeją, ale w grudniu można je ożywić za pomocą świątecznych dekoracji. Najlepiej wykorzystać do tego drzewa oraz elementy małej architektury ogrodowej.

Najprościej wygląda sprawa z drzewami iglastymi. Przystrajając je w łańcuchy, światełka i bombki stworzycie naturalną, świąteczną choinkę. Podobny efekt uzyskacie, dekorując iglaste krzewy. Skromnie, jakby przypadkowo rozrzucone LEDowe lampki, które odbiją światło w błyszczących ozdobach sprawią, że przydomowy ogród nabierze bajkowego klimatu.

świąteczne dekoracje w ogrodzie dają widowiskowy efekt

Łańcuchy lampek można też wykorzystać na drzewach owocowych, które o tej porze roku są pozbawione liści. Każdą gałąź podkreślamy gęsto rozmieszczonymi światełkami (najlepiej w kolorze białym). Włączając światełka po zmroku, gdy lekko prószy śnieg osiągniemy piękny, widowiskowy efekt - zwłaszcza, jeśli drzewko jest mocno rozgałęzione.

Ładnie prezentują się również ozdoby na drewnianych elementach architektury: na domkach ogrodowych, altankach, pergolach i trejażach. Tutaj, oprócz lampek, łańcuchów i wstążek można wykorzystać również elementy naturalne takie jak stroiki z iglastych gałązek, szyszki, jarzębina, jemioła, bukszpan.

Przymierzając się do dekorowania ogrodu na święta warto wziąć pod uwagę zwierzaki, które w takim ogrodzie mieszkają albo które go odwiedzają. Mamy na myśli głównie ptaki. Najlepiej unikać ozdób, w które mogą się łatwo zaplątać, i które mogą je wystraszyć (np. mrugające, intensywne światło, figurki z głośną pozytywką). Zachęcamy, aby z okazji świąt umilić im zimowe warunki i zorganizować ogrodowy karmnik lub przystroić drzewko w jadalne ozdoby (jabłka, orzechy).

Dekoracje świąteczne na taras i balkon

Z Zachodu (a zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych) nadeszła do Polski moda na świąteczne dekorowanie zewnętrznych części domu czy mieszkania. O ile w USA jest to wręcz szaleństwo, o tyle u nas widać większy rozsądek w obwieszaniu każdej części domu lampkami. Aby nie narażać się sąsiadom, którzy nie chcą mieć stroboskopu pod swoimi oknami, najlepiej postawić na dyskretne ozdobienie tarasu lub balkonu. Tutaj również sprawdzą się naturalne drzewka iglaste w roli choinek, przystrojone łańcuchami i bombkami. Jako dodatek polecamy drewniane donice, które bez wątpienia dodadzą uroku każdej przestrzeni. W przypadku tarasu lub balkonu lampki będą się ładnie prezentować na balustradach lub poręczach, a także jako świetliste ramki np. wokół okien czy drzwi. Do dekoracji wykorzystuje się także szyby okien: wieszając witraże, stroiki, używając sztucznego śniegu, upinając świąteczne zasłony lub stawiając na parapecie gwiazdkowe lampiony czy świeczniki.

W całym tym gwiazdkowym zamieszaniu związanym z dekorowaniem polecamy zachować umiar. Zbyt duża ilość dekoracji może być męcząca, a wręcz kiczowata. Oto 3 zasady, dzięki którym nie popadniecie w zbędną przesadę:

  • wybierzcie tylko niektóre elementy przestrzeni, które chcecie przystroić
  • pamiętacie o zasadzie „mniej znaczy więcej” (stawiając na jakość a nie na ilość)
  • wybierzcie stylistykę i kolorystykę, która będzie pasować do otoczenia

Pamiętajcie również, aby wybierać ozdoby (zwłaszcza lampki) przeznaczone do użytku zewnętrznego. Dzięki temu przetrwają one niskie temperatury i wilgoć typowe dla grudniowego klimatu.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu