W grudniu ogród powoli zapada w zimowy sen. Nie oznacza to jednak końca prac. Oczywiście jest ich znacznie mniej, ale są ważne i mają wpływ na kondycję ogrodu na wiosnę. Niektóre z roślin nawet zimą wymagają specjalnej troski, a niekiedy dodatkowej ochrony przed mrozem lub zabezpieczenia przed padającym śniegiem. Koniecznie więc znajdźmy w czasie świątecznych przygotowań kilka chwil dla ogrodu
Bielenie drzewek i krzewów owocowych
To bardzo ważny zabieg zabezpieczający, który zawsze wykonuje się zimą. Pierwsze bielenie drzew wykonujemy w drugiej połowie grudnia. Zabieg powtarzamy w lutym. Drzewka i krzewy owocowe bielimy wapnem palonym połączonym z wodą. Możemy samodzielnie wykonać taką mieszankę (2 kg wapna łączymy z 10 litrami wody), bądź kupić gotowy roztwór.
Celem bielenia jest ochrona drzewek i krzewów owocowych przed tzw. pęknięciami mrozowymi. Powstają one na skutek wysokiej różnicy temperatur. W ciągu dnia zimowe słońce ogrzewa pień drzewka, a wieczorem zostaje ono gwałtownie schłodzone przez przymrozek. Może to doprowadzić do pękania kory i powstawania ran zgorzelinowych. Gdy drzewko zostanie pobielone, nie nagrzeje się tak mocno przez zimowe słońce.
Kontrola osłon przed mrozem
Niektóre z roślin wymagają okrycia w celu ochrony przed mrozem. Zazwyczaj spód rośliny obsypywany jest kopczykiem np. z kory, a część nadziemna owijana jest matą słomianą lub agrowłókniną. Niestety na skutek wiatru, opadów deszczu lub śniegu osłony te mogą ulegać zniszczeniu. Co jakiś czas musimy sprawdzać ich stan i poprawiać lub uzupełniać w razie potrzeby. Warto robić to regularnie przez całą zimę.
Sprawdzenie stanu przechowywanych cebul, bulw i kłączy
We wrześniu wykopaliśmy z gruntu cebule, kłącza lub bulwy roślin niezimujących, takich jak na przykład mieczyki, dalie czy pacioreczników. Powinniśmy je przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu, ale co jakiś czas sprawdzamy w jakim są stanie. Wszystkie cebule, które mają oznaki choroby lub zaczynają gnić lub pleśnieć - wyrzucamy. Taką kontrolę warto przeprowadzać co najmniej raz w miesiącu, aż do maja gdy wyłącznie zdrowe cebule zasadzimy ponownie w gruncie.
Kontrola sprzętu ogrodniczego
Narzędzia ogrodnicze powinniśmy przechowywać w suchym miejscu. Idealnie sprawdzi się tutaj domek narzędziowy. Co jakiś czas warto sprawdzić stan narzędzi. Wszelkie ślady rdzy lub zaśniedzenia na bieżąco usuwamy. Dzięki temu narzędzia dotrwają w dobrej formie do wiosny.
Kontrola oczka wodnego
Jeśli posiadamy ryby, które zimują w oczku, nie możemy dopuścić do zamarznięcia całej tafli oczka. Ryby nie będą miały wówczas dopływu tlenu. Aby tego uniknąć, nim woda zamarznie, kładziemy na tafli oczka styropianowy pływak. Jeśli nie zdążymy i woda jednak zamarznie, wywierćmy w tafli lodu przeręble lub odpompujmy nieco wody, tak by między lodem, a wodą powstało 5 cm odstępu - będzie to warstwa z tlenem dla ryb.
Odśnieżanie
To bardzo ważny zabieg. Ochrony przed śniegiem szczególnie wymagają drzewa i krzewy o pokroju kolumnowym (przez ciężki, mokry śnieg mogą utracić swoją formę). Gdy spadnie śnieg musimy go otrząsać, ponieważ jego ciężar może zniekształcić, bądź nawet złamać roślinę. Drzewka narażone na złamanie możemy także podpierać. Rośliny o pokroju kolumnowym możemy dodatkowo obwiązać sznurkiem lub elastyczną siatką, co pozwoli im zachować kształt.
Szczególną uwagę musimy poświęcić także trawnikowi. Nie dopuszczajmy, by powstała na nim skorupa ze śniegu i lodu. Trawnik najlepiej więc odśnieżać. Zaniechanie tego zajęcia może doprowadzić do jego zniszczenia, ponieważ trawa przykryta śniegiem jest bardziej narażona na choroby grzybowe, z powodu ograniczonego dostępu tlenu. Dodatkowo odśnieżając ścieżki czy podjazd pamiętajmy, by nie składować ciężkich mas śniegu na trawniku. Śnieg najlepiej odgarnąć pod drzewka - gdy nadejdzie odwilż dostaną solidną porcję wody.
Podlewanie roślin zimozielonych
Rośliny zimozielone nie przechodzą w okres spoczynku. Cały rok odparowują wodę, ale zimą mają problem, aby ją uzupełnić z zamarzniętej gleby. To nasza rola, aby im wodę w tym okresie dostarczyć. Gdy tylko pojawi się odwilż podlewamy więc rośliny zimozielone, zarówno te ogrodowe jak i zimujące na tarasie czy balkonie. Gdy tego nie zrobimy naszym roślinom grozi susza fizjologiczna. Podlanie ułatwi im przetrwanie zimy i zapewni dobrą kondycję na wiosnę.
Kompostownik zimą
Zimą kompostownik drewniany możemy uzupełniać resztkami kuchennymi oraz gałązkami z choinki lub stroika. Podczas mrozu pryzmę kompostownika powinniśmy zabezpieczyć matami słomianymi. Gdy pryzma zamarznie zahamują się procesy przemiany materii organicznej.
Jeśli zależy nam, by nasz ogród bez większego uszczerbku przetrwał zimę, właściwie o niego zadbajmy. Ten mroźny czas jest trudny dla roślin, niektóre bez naszego wsparcia nie przetrwają. Gdy ziemię okryje biały puch, szczególnie uważnie obserwujmy nasz ogród i pielęgnujmy go tak, by śnieg nie spowodował uszkodzeń roślin czy trawnika. Za te zimowe zabiegi ogród odwdzięczy się wiosną.