Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Porządki w ogrodzie - bądź eko!

Porządki w ogrodzie - bądź eko!

Wiosna coraz bliżej. Już teraz, gdy pogoda jest sprzyjająca możemy zająć się pracami porządkowymi w ogrodzie. Grabienie, cięcia pielęgnacyjne, zdejmowanie osłon z roślin oraz ich przegląd to tylko część z nich. Podczas takich porządków może powstawać sporo odpadów. W większości organicznych, o niskiej szkodliwości dla środowiska, ale nie tylko. Powstaje więc pytanie - jak właściwie zagospodarować powstające w ogrodzie odpady, by nie szkodzić naturze? A może możliwy jest recykling lub odzysk ogrodowych nieczystości? Warto poznać odpowiedzi na te pytania.

Rodzaje odpadów powstających w ogrodzie

Prac porządkowych w ogrodzie po zimie nie brakuje. Na początek wygrabiamy wszelkie zanieczyszczenia z trawnika, grządek oraz rabat. Naniesione wiatrem liście, połamane gałązki czy suche źdźbła traw nie powinny już na nich dłużej zalegać. Potem możemy przystąpić do pielenia i oczyszczenia ogrodu z chwastów.

Gdy mróz już odpuści ściągamy z roślin zimowe osłony. Następnie dokonujemy oceny ich stanu po zimie. Niektóre z drzew i krzewów będą wymagały wiosennego lub pielęgnacyjnego przycięcia, inne oprysków lub nawożenia.

Przy tych pierwszych pracach powstają odpady w postaci liści, połamanych gałęzi, suchej trawy, chwastów, mat słomianych oraz gałązek z przycinania drzewek i krzewów liściastych lub owocowych.

Jak zagospodarować tego typu odpady? Jest na to kilka sposobów.

Zagospodarowanie odpadów ogrodowych

  • Kompostownik i pojemnik na odpady biodegradowalne

Liście, trawa, maty słomiane oraz wszelkie odpady powstałe z przycinania zdrowych roślin to odpady, które z powodzeniem mogą trafić na kompostownik. Jeśli nie mamy go jeszcze w ogrodzie, zdecydowanie warto w takie rozwiązanie zainwestować. Polecamy szczególnie kompostownik drewniany Poza ekologicznym zagospodarowaniem odpadów zyskamy źródło naturalnego nawozu, który możemy wykorzystać do wzbogacenia gleby pod rośliny. Pamiętajmy jednak, że nie mogą do niego trafić chwasty, które zawiązały już nasiona, ani rośliny z oznakami chorób lub larwami szkodników.

Gdy w naszym ogrodzie nie ma kompostownika lub nie chcemy go posiadać, odpady roślinne możemy przekazać gminie. W zabudowie jednorodzinnej odbiorca odpadów powinien dostarczyć worki na odpady ulegające biodegradacji (przeważnie brązowe), wraz ze szczegółową informacją, jakie odpady powinny do nich trafić.

Ogrodnicy często borykają się z problemem zagospodarowania odpadów w postaci porażonych chorobą roślin. Teoretycznie powinno się je spalić, ale w praktyce, szczególnie w okresach gdy smog towarzyszy nam na co dzień jest to temat dość kontrowersyjny. Bez wątpienia odpady tego typu nie mogą trafić do kompostownika, ani worka na odpady biodegradowalne. Niektóre gminy udostępniają worki na rośliny porażone chorobą. Trafiają one wówczas do spalarni odpadów, gdzie są w bezpieczny sposób utylizowane. W zasadzie jest to w tej chwili jedyne bezpieczne rozwiązanie.

  • Opał do kominka

Gałązki z przycinanych drzewek owocowych oraz liściastych możemy używać jako opał do kominka. Jednak wcześniej należy je odpowiednio długo sezonować. Świeże drewno cechuje wysoka wilgotność. Jest ona niekorzystna dla kaloryczności procesu spalania, ale także może niszczyć kominek i zatruwać środowisko. Ścięte gałęzie drzew układamy więc na pewien czas w drewutni. Pamiętajmy, że nie poleca się palenia w kominku drewnem iglastym.

Więcej na temat sezonowania drewna i palenia nim w kominku warto przeczytać w artykule na ten temat.

Odpady niebezpieczne w ogrodzie

Ten rodzaj odpadów wymaga szczególnego traktowania. Puste opakowania po środkach ochrony roślin nie mogą trafić do zwykłego kosza. Powinniśmy je oddać do punktu sprzedaży, w którym nabyliśmy dany preparat. Sklep ma obowiązek opakowanie przyjąć i przekazać organowi, który zajmuje się utylizacją tego typu odpadów. Zaniedbania pod tym kątem mogą grozić poważnym skażeniem środowiska.

Elektroodpady

 A co w sytuacji gdy chcemy pozbyć się zepsutej kosiarki? Poczekajmy aż w naszej gminie zostanie zorganizowana zbiórka elektroodpadów. To właśnie tam powinien trafić taki ogrodniczy, zniszczony sprzęt. Niekiedy zbiórkom takim towarzyszą ciekawe akcje, podczas których oddawany elektoodpad można wymienić na roślinę.

Kącik ze śmietnikiem nie musi straszyć

Na koniec poruszmy temat miejsca na śmietnik w naszym ogrodzie. Zazwyczaj usytuowany jest z przodu domu, w bliskości bramy wjazdowej. Często jego wygląd nie jest zbyt estetyczny. Nie musi jednak tak być. Rozwiązaniem jest drewniana obudowa na śmietnik, w której możemy ukryć nieładne plastikowe pojemniki. Tak schowany śmietnik nie psuje stylu ogrodu, nadaje mu ekologiczny wygląd i zabezpiecza odpady przed ingerencją wiatru oraz słońca i deszczu, których działanie może nasilać powstawanie brzydkiego zapachu.

Dla każdego ogrodnika natura i dbanie o jej dobro powinno być działaniem oczywistym. Zazwyczaj osobom kochającym rośliny bliska jest także ochrona środowiska. Zdecydowanie warto dbać o bycie eko w ogrodzie. Bez wątpienia właściwe zagospodarowanie odpadów  powstających w ogrodzie ma duży wpływ na stan środowiska, w którym żyjemy. Rozwiązania przedstawione w naszym artykule nie są trudne do zastosowania, a jak każdy ogrodnik wie natura potrafi się odwdzięczyć swoim pięknem i obfitymi plonami.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu