Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Jak założyć warzywnik?

Jak założyć warzywnik?

 Uprawa warzywnika do skomplikowanych nie należy, a jego posiadanie przynosi wiele korzyści. Warto więc w strefie domowego ogrodu wyznaczyć miejsce, w którym będą rosły zdrowe i ekologiczne warzywa. Jeśli nie mamy jeszcze warzywnika, teraz jest właściwy czas, by go założyć.

Miejsce na warzywnik

Na początku wyznaczamy miejsce na warzywnik. Powinno być słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Blisko warzywnika powinien stać domek narzędziowy, by niezbędny sprzęt był na wyciągnięcie ręki. Niedaleko powinno być także źródło wody, tak by wąż bez problemu dosięgał do grządek. Kompostownik także powinien być w niedalekiej okolicy warzywnika.

Przygotowanie gruntu

Grunt pod wzrost warzyw musi być naprawdę wartościowy. Rośliny bardzo z niego czerpią. Jeżeli na naszej działce ziemia nie jest zbyt żyzna i bogata, miejsce na warzywnik warto wypełnić dobrym gruntem zakupionym z pewnego źródła. Oczywiście koniecznie trzeba grunt odchwaścić i przekopać.

Co roku warzywnik zasilamy. Najlepiej zrobić to jesienią. Należy wówczas przekopać go z obornikiem. Wiosną będzie gotowy do nasadzeń.

Warzywnik warto oddzielić od trawnika obrzeżami. Rollborder sprawdzi się tutaj doskonale – trawa nie będzie wchodzić na grządki z warzywami.

Wybór warzyw i nasion

Gdy grunt mamy przygotowany możemy pomyśleć o nasionach. Jeśli to nasz pierwszy warzywnik, na początek postawmy na warzywa proste w uprawie, które nie są zbyt wymagające i nie muszą dojrzewać w tunelu foliowym. Wybierzmy także te, które wysiewa się prosto do gruntu.

Bardzo ważne jest sąsiedztwo warzyw. Nie wszystkie lubią swoje towarzystwo, a inne wręcz przeciwnie – rosnąc blisko siebie nawzajem się wspierają. Pamiętajmy też, że niektóre z nasion możemy wysiewać do gruntu dopiero gdy minie ryzyko przymrozków, czyli w drugiej połowie maja.

Wybierając nasiona warzyw nie oszczędzajmy. Warto zapłacić więcej, ale kupić nasiona wysokiej jakości. Będzie to miało odbicie w plonach. Możemy kupić tradycyjne nasiona w torebkach lub pokusić się o wygodne nasiona na taśmach. Wybierając te ostatnie, nie będziemy musieli przerywać wschodzących siewek.

Przykładowe sąsiedztwo warzyw

Nasze wysiewy zacznijmy od rzodkiewki, zaraz obok wysiejmy koper. Przy koprze może rosnąć marchew. To dla niej dobry sąsiad – jego aromat odstrasza szkodniki. Młode wschodzące kiełki marchwi należy przerzedzić. Gdy tego nie zrobimy marchewki będą rosły zbyt blisko siebie i w efekcie urosną niewielkie. Dodatkowo sukces w uprawie marchwi gwarantuje dobrze spulchniona gleba. Obok marchwi możemy posadzić pietruszkę. Zastanówmy się czy interesuje nas pietruszka w formie korzeniowej czy naciowej i kupmy taką, która nam odpowiada. Przy pietruszce wysiejmy buraczki, a zaraz obok szpinak. Przy szpinaku może rosnąć cebula. Towarzyszyć może jej jarmuż. W drugiej połowie maja wysiejmy warzywa ciepłolubne. Przy jarmużu może rosnąć fasola, obok por i dynia, dalej groch i na końcu seler (również zwróćmy uwagę jaką jego formę chcemy uprawiać – korzeniową czy naciową) oraz sałata. Por, sałatę i seler najlepiej kupić w postaci niewielkich sadzonek, bez problemu dostaniemy je na przykład na targowisku.

Ładny wygląd warzywnika

Warzywnik może być także dekoracją ogrodu. Uzupełnijmy go o kwitnące aksamitki i lawendy. Ich zapach odstraszy szkodniki, a grządki nabiorą kolorów. Pośród warzyw warto także wysiać zioła. Nie przeznaczajmy ich na zbiór, tylko pozwólmy im zakwitnąć (zioła zbiera się zwykle przed kwitnieniem). Kwitnące zioła przywabią pszczoły, a te z kolei zapylą pomidory, ogórki, cukinie, fasolę czy groch. Dzięki temu nasze plony będą bardziej obfite. Zioła, podobnie jak aksamitki czy lawendy odstraszają swym aromatem szkodniki warzyw, a dodatkowo ich kwiaty są bardzo dekoracyjne.

Warzywnik mogą zdobić także kolorowe liście – czerwona sałata czy bazylia, także będę dekorowały i zdobiły grządki.

Grządki podwyższone

Grządki podwyższone to bardzo ciekawe rozwiązanie, szczególnie gdy wartość gruntu na działce pozostawia wiele do życzenia. Rolę tą pełni najczęściej drewniana skrzynia, wypełniona gruntem.  Tego typu grządki mają wiele zalet, o których więcej pisaliśmy we wcześniejszym artykule.

Warzywnik na balkonie

Gdy nie posiadamy ogrodu, niewielką uprawę możemy stworzyć także na balkonie. Wystarczy prosty warzywnik drewniany z nóżkami, który zajmie niewiele miejsca, a pozwoli na wysiew kilku podstawowych warzyw, na przykład sałaty, rzodkiewki, kopru, szpinaku i szczypioru. W donicy możemy wysiać także pomidorki koktajlowe.

Posiadanie warzywnika w ogrodzie jest niezwykle cenne. Uprawa warzyw przynosi wiele przyjemności i satysfakcji, a nie wymaga dużych nakładów pracy – wystarczy w zasadzie podlewanie i pielenie. Warzywa z własnej grządki są zdrowe i ekologiczne, nie ma przecież potrzeby stosowania sztucznych nawozów. To właśnie dlatego ich smak jest tak inny niż warzyw ze sklepu – soczysty, aromatyczny i intensywny. A to z kolei największa zaleta i główny powód, dla którego warto założyć warzywnik.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu