Drewniane artykuły do domu i ogrodu.

Przytulny taras pełen roślin

Przytulny taras pełen roślin

Przydomowy taras zalicza się do rekreacyjnej części ogrodu. Warto urządzić to miejsce tak, by było przyjemną i przytulną strefą odpoczynku i relaksu. Efekt ten można osiągnąć uzupełniając design tarasu o drewniane elementy budowlane i dekoracyjne, atrakcyjnie kwitnące i owocujące rośliny oraz różnorodny, pełen świeżości zielnik i warzywnik. W ten sposób poza aspektem wypoczynkowym, taras nabierze także wymiaru praktycznego.

Drewno jako materiał na wykończenie tarasu

Drewno to materiał, który daje wrażenie przytulności i ciepła. Jeśli zależy nam, aby taki efekt uzyskać na tarasie, to właśnie drewnianymi elementami powinniśmy go wykończyć. Możemy na przykład wyłożyć taras drewnianymi deskami. To rozwiązanie mające wiele zalet. Deska tarasowa nie tylko zdobi i nadaje naturalnego charakteru, ale także jest materiałem przyjemnym w dotyku (bez porównania do zimnej terakoty czy betonu) oraz praktycznym - łatwym w utrzymaniu, trwałym, odpornym na mróz i poślizgnięcia. Przeczytaj więcej na temat wyboru desek tarasowych.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest drewniany podest tarasowy, który występuje w różnych rozmiarach i kolorach. Idealnie sprawdza się w roli tarasowej podłogi, jest łatwy w montażu oraz podobnie jak deska, wygląda naturalnie i estetycznie. Podesty tarasowe mogą tworzyć też ładną mozaikę podłogową.

Do ozdobienia ścian tarasu możemy z kolei wykorzystać deski elewacyjne. Są ciekawą i oryginalną dekoracją – świetnie sprawdzą się w aranżacjach tradycyjnych, ale także w tych bardziej nowoczesnych. Deska elewacyjna i jej wykorzystanie w ogrodzie szczegółowo zostało opisane w artykule na ten temat.

Drewniane akcesoria na taras

Poza wykończeniem tarasu, możemy uzupełnić go także w inne drewniane akcesoria. Sprawdzą się one na przykład wtedy, gdy zechcemy stworzyć na tarasie zaciszny zakątek. W tym celu możemy wykorzystać płot lamelowy, z którego stworzymy trwałą i elegancją konstrukcję chroniącą przed słońcem i wiatrem.

Na tarasie możemy także postawić drewniane donice wypełnione roślinami. Szczególnie atrakcyjne są kwietniki drewniane z pergolą, które pozwolą na tarasową uprawę pięknych pnączy.

Akcentem uzupełniającym taras będą meble ogrodowe. Nie może ich zabraknąć - przecież spożywanie posiłków na świeżym powietrzu jest niezwykle przyjemne.

Rośliny na taras

Rośliny na tarasie będą ładnie prezentować się w różnego rodzaju drewnianych donicach, skrzyniach czy wiklinowych koszach. Do nasadzeń w donicach wybieramy rośliny o wolnym tempie wzrostu, odmiany miniaturowe, zajmujące niewiele miejsca i dobrze zimujące. Oto gatunki, które polecane są do uprawy pojemnikowej w podziale na poszczególne grupy roślin:

drzewa i krzewy iglaste,

Jałowce płożące to niewysokie krzewy iglaste, o ciekawym wybarwieniu igieł. Występują na przykład w kolorze jasnozielonym, niebieskawym, srebrzystym, a niekiedy nawet z białymi końcówkami pędów. Są łatwe w utrzymaniu, lubią słońce i mało zasobną glebę.

Interesująco wyglądać będą także rośliny iglaste szczepione na pniu. Przeważnie występują w oryginalnym kształcie, przyrastają powoli i nie są wymagające. W takiej formie można znaleźć modrzewie, sosny górskie, świerki, jodły, a nawet żywotniki.

drzewa i krzewy liściaste,

W donicach dobrze radzą sobie pięknie kwitnące hortensje ogrodowe, szczepione na pniu lub pnące róże, wierzby hakuro i babilońskie, lilaki Meyera, głogowniki Frasera i niektóre ostrokrzewy. Kupując tego typu rośliny sprawdźmy ich siłę wzrostu, często zależna jest ona od odmiany. W tej grupie roślin również szczególnie warte uwagi są drzewka i krzewy szczepione na pniu.

drzewka, krzewy owocowe,

Również z upraw tarasowych możemy doczekać się owocowych plonów. Istnieje wiele odmian miniaturowych gruszy czy jabłoni przeznaczonych do sadzenia i wzrostu w pojemnikach. Porzeczkę czy agrest możemy spotkać w dekoracyjnych formach szczepionych na pniu. Warte uwagi są także truskawki w wiszących koszach, które mogą z powodzeniem rosnąć i owocować nawet na niewielkim tarasie.

Warzywnik i zielnik na tarasie

To właśnie taras jest najlepszym miejscem na umieszczenie warzywnika i zielnika. Zioła i warzywa będą wówczas na wyciągnięcie ręki, co ułatwi przyrządzanie dań. Istnieje wiele możliwości uprawy warzyw i ziół na tarasie. Niekiedy wystarczy prosta drewniana donica, innym razem możemy pokusić się o profesjonalny warzywnik drewniany z nóżkami. Gdy na tarasie mamy niewiele miejsca wykorzystajmy drewniany warzywnik pionowy, przypominający modne aktualnie ogrody wertykalne.

Możemy powiedzieć, że taras to część ogrodu lub też jego przedłużenie. Warto zagospodarować to miejsce, tak by było przyjemnym azylem i komponowało się z resztą naszej działki. Możliwości jest mnóstwo. Taras można zagospodarować tak, by znalazło się w nim zarówno miejsce słoneczne, jak i zaciszny, cienisty zakątek. Możemy wypełnić je kwitnącymi drzewkami i krzewami, a także roślinami owocującymi, ziołami i warzywami. Wszystko zależy od naszych potrzeb, wyobraźni i chęci. Drewniane dodatki i zabudowy ocieplą wizerunek tarasu, nadadzą mu naturalności i ciekawego wyglądu.

Dane adresowe

Stelmet S.A.
ul. Gorzowska 20, 65-127 Zielona Góra
Komunikat

Na podany adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.

Informacja o plikach cookies

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zamknij
Facebook
WOODER nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu